Państwowy Egzamin Specjalizacyjny dla danej specjalności organizuje Centrum Egzaminów Medycznych (CEM), a przeprowadza Państwowa Komisja Egzaminacyjna.
Państwowy Egzamin Specjalizacyjny (PES)
1. Przystąpienie do egzaminu:
W związku z nowelizacją ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty od sesji jesiennej 2017 ulegają zmianie zasady przeprowadzania PES. Szczegółowe informacje na stronie CEM
2. Terminy składania dokumentów:
Lekarze, którzy dotąd nie zostali dopuszczeni do PES składają do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie za pomocą SMK wniosek o potwierdzenie ukończenia szkolenia specjalizacyjnego wraz z kompletem dokumentów.
Wojewoda w ciągu 14 dni dokonuje weryfikacji formalnej odbycia szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji, a następnie przekazuje dokumentację do właściwego ze względu na dziedzinę specjalizacji konsultanta wojewódzkiego, który w ciągu 14 dni dokonuje weryfikacji merytorycznej odbycia szkolenia. W przypadku braku konsultanta wojewódzkiego lub w przypadku, kiedy konsultant wojewódzki pełni jednocześnie funkcję kierownika specjalizacji, merytorycznej weryfikacji dokonuje konsultant krajowy w danej dziedzinie medycyny.
Wojewoda zawiadamia wnioskodawcę o rozstrzygnięciu za pomocą SMK.
O odmowie potwierdzenia zaliczenia szkolenia specjalizacyjnego wojewoda powiadamia wnioskodawcę również na piśmie.
Uwaga!
Procedura uzyskania potwierdzenia zrealizowania szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji może trwać ponad miesiąc, w związku z powyższym termin ten należy uwzględnić przed planowanym złożeniem wniosku o przystąpienie do PES.
Terminy składania wniosku o przystąpienie do PES do CEM w Łodzi do dnia:
- 31 grudnia – na sesję wiosenną w terminie od 1 marca do 30 kwietnia
- 31 lipca – na sesję jesienną w terminie od 1 października do 30 listopada
3. Wykaz podstawowych dokumentów:
- Wniosek o potwierdzenie zrealizowania szkolenia specjalizacyjnego zgodnie z programem specjalizacji (wydrukowany z SMK).
- Indywidualny (szczegółowy) program specjalizacji, ustalony i zaakceptowany przez kierownika specjalizacji, opracowany na podstawie ramowego programu z danej dziedziny.
- Opinia zawodowa lekarza wystawiona przez kierownika specjalizacji dotycząca uzdolnień i predyspozycji zawodowych, umiejętności manualnych, stosunku do pacjentów i współpracowników, zdolności organizacyjnych i umiejętności pracy w zespole.
- Karta szkolenia specjalizacyjnego zawierająca:
- decyzję kierownika specjalizacji o zaliczeniu stażu specjalizacyjnego odbytego zgodnie z programem
- wymagane wpisy wraz z potwierdzeniem zaliczenia staży, kolokwiów, dyżurów oraz uczestnictwo w działalności Towarzystwa Naukowego
- Indeks wykonywanych zabiegów i procedur medycznych (potwierdzonych).
- Zaświadczenia o ukończonych kursach wymaganych programem specjalizacyjnym.
- Praca naukowa, opublikowana w recenzowanym czasopiśmie medycznym, której lekarz jest autorem lub współautorem lub praca poglądowa, na temat objęty programem specjalizacji, podpisana przez kierownika specjalizacji.
Osoby ze stopniem naukowym dodatkowo:
- wykaz publikacji zaakceptowany przez kierownika specjalizacji
- zaświadczenie o posiadanym stopniu i tytule naukowym (kserokopia)
- Zaświadczenie z języka obcego obowiązuje lekarzy, którzy do odbywania szkolenia specjalizacyjnego zakwalifikowali się przed wejściem w życie ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Ustawa ta nie zawiera przepisów zobowiązujących lekarzy do wykazania się praktyczną znajomością języka.
- Kopie dyplomów posiadanych specjalizacji (oryginały do wglądu).
- Kopię świadectwa pracy z ostatniego miejsca zatrudnienia (dotyczy tylko lekarzy rezydentów).
Uwaga!
Powyższa lista zawiera jedynie wykaz podstawowych dokumentów, jakie są wymagane do PES. W przypadku, gdy programy specjalizacji określają dodatkowe wymogi muszą być one spełnione.
Dokumenty należy składać w białej wiązanej teczce.
Lekarze, którzy byli już dopuszczeni do PES po założeniu konta w SMK, składają za jego pomocą wniosek o przystąpienie do PES do CEM w Łodzi w terminie do dnia:
- 31 grudnia – na sesję wiosenną w terminie od 1 marca do 30 kwietnia
- 31 lipca – na sesję jesienną w terminie od 1 października do 30 listopada