Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Dla samorządów

Komunikat w sprawie terminu złożenia oświadczenia majątkowego za 2019 r.

Na podstawie art. 31zza. ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374, 567, 568), osoby zobowiązane do złożenia oświadczenia o stanie majątkowym za rok 2019, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, mogą złożyć oświadczenie w terminie do dnia 31 maja 2020 r.

 

Komunikat

W wyniku uzgodnień wewnątrzresortowych w 2010 r. pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji a Ministerstwem Finansów (Departament Administracji Podatkowej i Departament Kontroli Skarbowej), ustalony został pogląd o braku zasadności ujawniania w oświadczeniu majątkowym samorządowego funkcjonariusza publicznego konkretnych dochodów uzyskanych przez jego współmałżonka. Dochodów tych nie wykazuje się w części A pkt. VIII oświadczenia majątkowego.

Wyraźnie należy jednak odróżnić kwestie osiągania przez małżonka funkcjonariusza dochodów stanowiących wspólność majątkową od wykazywania konkretnych dochodów współmałżonka w oświadczeniach majątkowych. W przypadku istnienia wspólności ustawowej, osiągane przez małżonka dochody będą miały bowiem bezpośredni wpływ na stan majątkowy pozostającego z nim w związku małżeńskim funkcjonariusza samorządowego, wykazywany w oświadczeniach majątkowych. W takiej sytuacji funkcjonariusz ma obowiązek uwzględnić osiągnięte przez współmałżonka dochody w pozostałych punktach oświadczenia majątkowego, w zależności od stanu faktycznego (np. pkt I – zasoby pieniężne, pkt II. nieruchomości, itp. – bez podania źródła).

Prosimy o uwzględnienie zaprezentowanego wyżej stanowiska przy składaniu oświadczeń majątkowych przez samorządowych funkcjonariuszy publicznych.

 

Informacja w sprawie udostępniania oświadczeń majątkowych na stronach Biuletynu Informacji Publicznej

Przypomina się, że wójt (odpowiednio burmistrz, prezydent miasta), starosta i marszałek województwa, jest zobowiązany do opublikowania informacji jawnych podanych w oświadczeniach majątkowych. Przepisy ustrojowe nie wskazują terminu, w jakim informacje te należy udostępnić w BIP, jak również nie regulują terminu, w jakim wojewoda ma przekazać kopie złożonych do niego oświadczeń majątkowych. Oświadczenia powinny być publikowane niezwłocznie po ich złożeniu, jako że ich zamieszczenie w BIP nie ma związku z analizą zawartych w nich danych. Przekazywania kopii złożonych oświadczeń majątkowych nie można łączyć z obowiązkiem publikowania informacji zawartych w tych oświadczeniach, ponieważ czynność ta spoczywa na samodzielnych podmiotach, jednostkach samorządu terytorialnego w zakresie prowadzonych przez nie stron BIP. Oświadczenia są składane do wojewody wyłącznie celem dokonania analizy danych zawartych w tych oświadczeniach, w tym pod kątem przestrzegania przepisów antykorupcyjnych.