Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Sprawy obywatelstwa i repatriacji

Cudzoziemcy mogą zdawać w Rzeszowie egzamin państwowy ze znajomości języka polskiego jako obcego


Na podstawie decyzji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 października 2016 roku Uniwersytet Rzeszowski uzyskał uprawnienia do przeprowadzania państwowych egzaminów certyfikowanych z języka polskiego jako obcego. Jednostką odpowiedzialną za przeprowadzanie egzaminów jest Instytut Filologii Polskiej i Centrum Kultury i Języka Polskiego dla Polaków z Zagranicy i Cudzoziemców POLONUS UR.

Szczegółowe informacje dostępne są w Instytucie Filologii Polskiej, ul. Rejtana 16c, pok. 135 oraz pod numerem telefonu 17 872-12-30

 

15 kwietnia 2014 roku – Komisja Europejska rozpoczyna kampanię uświadamiającą na temat rozstania w rodzinie międzynarodowej


Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej oraz komisarz ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa Viviane Reding, przy współpracy z mediatorem Parlamentu Europejskiego ds. rodzicielskiego uprowadzenia dziecka Robertą Angelilli, ogłosiła rozpoczęcie kampanii uświadamiającej w kwestiach opieki nad dzieckiem, prawa do kontaktów z dzieckiem oraz rodzicielskiego uprowadzenia dziecka.

Kampania ma celu informowanie międzynarodowych par na temat przepisów Unii Europejskiej oraz wspieranie umów, które będą zawierane w najlepszym interesie dziecka.

Komisja Europejska zwraca uwagę na problemy międzynarodowych rodzin i rozpoczyna konsultacje w sprawie dalszych działań – artykuł

Prawo do opieki i kontaktów z dzieckiem w sytuacjach transgranicznych w Unii Europejskiej –ulotka

Uprowadzenie dziecka za granicę przez rodzica – ulotka

 

15 sierpnia 2012 roku weszła  w życie Ustawa z dnia 02 kwietnia 2009 roku o obywatelstwie polskim


Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej – ustawa

 

15 maja 2012 roku weszła w życie nowa instytucja przywrócenia obywatelstwa polskiego wprowadzona rozdziałem 5 wyżej wymienionej ustawy


Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawa z dnia 02 kwietnia 2009 roku o obywatelstwie polskim:
„Wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego składa się do ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Cudzoziemiec zamieszkujący poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej składa wniosek o przywrócenie obywatelstwa polskiego za pośrednictwem konsula właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania”.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – artykuł

 

Miejsce załatwienia sprawy:

35-959 Rzeszów, ul. Grunwaldzka 15
pokój: 365

 

Kontakt:

tel.: 17-867-13-65
fax: 17 867-19-81
e-mail: o@rzeszow.uw.gov.pl

 

Dokonując rezerwacji wizyty, w polu imię i nazwisko należy wpisać dane osoby, której rezerwacja dotyczy. Przy stanowisku obsługi weryfikowane są dane personalne osoby, dla której wystawiono rezerwację. Osoby inne od wskazanych w polu „Imię i nazwisko” nie będą obsługiwane.

Aby umówić się na wizytę w celu złożenia wniosku należy zarejestrować się poprzez kalendarz internetowy. Po kliknięciu w link do rezerwacji terminu na kalendarzu wyświetlą się zaznaczone na czarno dostępne daty, po kliknięciu na datę wyświetlą się wolne godziny wizyt na dany dzień. 

Zapraszamy do zgłoszenia się z wypełnionym formularzami wniosków oraz kompletem dokumentów, aby zminimalizować konieczność powtórnego stawienia się w urzędzie. Złożenie kompletu dokumentów umożliwia szybsze procedowanie sprawy. 

W przypadku braku możliwości dokonania rezerwacji wizyty poprzez internet w celu złożenia wniosku (przeszkody techniczne albo brak dostępnych terminów), wniosek można przesłać za pośrednictwem Poczty Polskiej na adres: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, ul. Grunwaldzka 15, 35-959 Rzeszów, bądź złożyć go w kancelarii ogólnej Urzędu w pokoju nr 27 (parter). Przesłanie wniosku pocztą lub złożenie go w kancelarii ogólnej tutejszego Urzędu może wydłużyć proces oczekiwania na wydanie rozstrzygnięcia w sprawie. 

 

Rzeszów    

Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców – Oddział Obsługi Cudzoziemców

Grunwaldzka 15, 35-959 Rzeszów

 

Internetowa rejestracja do kolejek:

  • składanie wniosków o obywatelstwo polskie

Rezerwuj wizytę