Komitety, komisje i zespoły to zakładka, w którym został zamieszczony wykaz komitetów, komisji i zespołów działających przy wojewodzie podkarpackim. W informacjach zostały ujęte m.in: skład, zakres działalności.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.
Komitety, komisje i zespoły to zakładka, w którym został zamieszczony wykaz komitetów, komisji i zespołów działających przy wojewodzie podkarpackim. W informacjach zostały ujęte m.in: skład, zakres działalności.
Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego jest organem pomocniczym wojewody w zapewnieniu wykonywania zadań zarządzania kryzysowego określonych w ustawie z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz.U. z 2023 poz. 122 t.j.).
Wojewoda jako przewodniczący Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapewnienia sprawny system zarządzania bezpieczeństwem na poziomie wojewódzkim w tym kierowanie działaniami związanymi z monitorowaniem, planowaniem, reagowaniem i usuwaniem skutków zagrożeń na terenie województwa.
Do podstawowych zadań Zespołu należy:
Czym jest zarządzanie kryzysowe?
Zarządzenie kryzysowe to działalność organów administracji publicznej będąca elementem kierowania bezpieczeństwem narodowym, która polega na zapobieganiu sytuacjom kryzysowym, przygotowaniu do podejmowania nad nim kontroli w drodze zaplanowanych działań, reagowaniu w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych oraz odtwarzaniu infrastruktury lub przywracaniu jej pierwotnego charakteru.
Jaką sytuację należy określić mianem kryzysowej?
Sytuacja kryzysowa to sytuacja wpływająca negatywnie na poziom bezpieczeństwa ludzi, mienia w znacznych rozmiarach lub środowisko, wywołująca znaczne ograniczenia w działaniu właściwych organów administracji publicznej ze względu na nieadekwatność posiadanych sił i środków.
Komisję Dyscyplinarną dla Nauczycieli powołuje Wojewoda Podkarpacki na podstawie przepisów ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 984) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2016 r. w sprawie szczegółowego trybu prowadzenia postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego wobec nauczycieli oraz wznawiania postępowania dyscyplinarnego (Dz. U. z 2016 r., poz. 741).
Komisja orzeka w sprawach dyscyplinarnych nauczycieli szkół i placówek z terenu województwa podkarpackiego. Siedzibą Komisji jest Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.