Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

„Razem bezpieczniej” – rusza nabór projektów do programu

Data publikacji: 27 maja 2025Rozpoczyna się nabór projektów do „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej na lata 2025-2028”, które będą realizowane w 2025 roku.

Grafika przedstawia napis na niebieskim tle: Razem bezpieczniej

Celem głównym programu jest poprawa stanu bezpieczeństwa w miejscach publicznych i podniesienie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców społeczności lokalnych.

W budżecie państwa na rok 2025 na realizację „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej na lata 2025-2028” została zabezpieczona rezerwa celowa w wysokości 12 mln złotych.

Maksymalna kwota dofinansowania jednego projektu to 120 000 zł. Kwota środków własnych powinna stanowić min. 20% kosztów projektu ogółem. Szczegóły finansowania Programu zostały przedstawione w rozdziale VI Programu.

Zgodnie z założeniami programu o dofinansowanie mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe.

W roku bieżącym można zgłaszać projekty dotyczące dwóch celów szczegółowych, w ramach których należy określić szczegółowy obszar, którego dotyczy projekt:

Cel nr 1: Wzrost wiedzy oraz umiejętności w zakresie identyfikacji zagrożeń dla bezpieczeństwa i sposobów ograniczania i zapobiegania im w różnych sferach życia społecznego:

Obszar 1. Propagowanie aktywnego i bezpiecznego stylu życia,

Obszar 2. Tworzenie, rozwijanie i doskonalenie kompetencji społecznych w zakresie cyberbezpieczeństwa,

Obszar 3. Kształtowanie pożądanych postaw obywatelskich, społecznych i etycznych,

Obszar 4. Propagowanie kultury bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród obywateli,

Obszar 5. Profilaktyka w zakresie oszustw na szkodę osób i podmiotów gospodarczych – wypracowanie dobrych praktyk.

Cel nr 2: Kształtowanie bezpiecznych przestrzeni w miejscach publicznych społeczności lokalnych:

Obszar 1. Budowa/przebudowa/remont elementów bezpieczeństwa infrastruktury drogowej,

Obszar 2. Budowa/przebudowa/remont monitoringu wizyjnego w przestrzeni publicznej.

Zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w 2025 roku, jako priorytetowe należy potraktować następujące kierunki działania:

  • upowszechnienie w szkołach działań ukierunkowanych na wyeliminowanie agresji wśród dzieci i młodzieży oraz przeciwdziałanie używania przez nich środków psychoaktywnych,
  • tworzenie mechanizmów międzyinstytucjonalnego współdziałania (Policja, ośrodki pomocy społecznej, organizacje pozarządowe) w zakresie przeciwdziałania patologiom,
  • podnoszenie wiedzy nt. zagrożeń płynących z nieuważnego użytkowania Internetu i nowoczesnych narzędzi komunikacji oraz uczenie ich zasad odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z tych technologii (np. testy/konkursy wiedzy),
  • działania edukacyjne, mające na celu wyposażenie młodzieży i dorosłych, w tym cudzoziemców, w niezbędną wiedzę oraz umiejętności do uczestnictwa w życiu społecznym promowanie w mediach społecznościowych prospołecznych wzorców zachowań,
  • promowanie w mediach społecznościowych prospołecznych wzorców zachowań (np. filmy edukacyjne),
  • szkolenia z udzielania pierwszej pomocy oraz szkolenia o sposobach zachowania się w sytuacjach kryzysowych,
  • edukacja skierowana do wszystkich grup wiekowych w celu kształtowania świadomego i kulturalnego uczestnika ruchu drogowego, respektującego prawo i szanującego prawa innych użytkowników dróg,
  • tworzenie lokalnych partnerstw na rzecz przeciwdziałania przestępczości gospodarczej.

Wskazanie powyższych kierunków nie wyklucza jednak możliwości dofinansowania projektów, które będą realizowały inne wyszczególnione w Programie Razem Bezpieczniej formy interwencji, określone zarówno w celu szczegółowym nr 1 – Wzrost wiedzy oraz umiejętności w zakresie identyfikacji zagrożeń dla bezpieczeństwa i sposobów ograniczania i zapobiegania im w różnych sferach życia społecznego, jak i w celu szczegółowym nr 2 – Kształtowanie bezpiecznych przestrzeni w miejscach publicznych społeczności lokalnych.

Wojewodowie mogą wskazać do realizacji 10 propozycji projektów z terenu województwa.

Projekty z województwa podkarpackiego nadesłane do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w ramach przedmiotowego programu zostaną ocenione przez Wojewódzki Zespół ds. Programu, a najlepsze przekazane do dalszego procedowania w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Ze względu na konkursowy charakter procedury kwalifikacyjnej, wypełnioną dokumentację, zgodnie z załączoną procedurą należy dostarczyć do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie do 13 czerwca 2025 r.  (decyduje data wpływu).

Pliki do pobrania: