Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych od orzeczenia wydanego przez Wojewódzki Zespół

Tłumacz języka migowego on-line

Prawo strony postępowania orzeczniczego do złożenia odwołania od orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności Wojewódzkiego Zespołu do rejonowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych jest wyrazem realizacji prawa zawartego w Konstytucji RP, które stanowi, iż każdy obywatel ma prawo do rozstrzygnięcia swojej sprawy przez niezawisły sąd.

 

Termin na wniesienie odwołania od orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydanego przez Wojewódzki Zespół do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych wynosi jeden miesiąc od dnia doręczenia orzeczenia.

Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności składa się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Wojewódzkiego Zespołu, który orzeczenie wydał.

 

Osoba odwołująca się od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu może również wnieść odwołanie do protokołu w sądzie właściwym dla miejsca osoby odwołującej się od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu.

Nie obowiązuje żaden sformalizowany druk odwołania. Zgodnie z art. 477 § 1. Kpc odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia, zwięzłe przytoczenie zarzutów oraz wniosków i ich uzasadnienie oraz podpis osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, albo przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika osoby odwołującej się od orzeczenia.

Wojewódzki zespół, który wydał orzeczenie, przekazuje niezwłocznie odwołanie wraz z aktami sprawy do sądu. Wojewódzki zespół, jeżeli uzna odwołanie w całości za słuszne, może zmienić lub uchylić zaskarżoną decyzję lub orzeczenie. W tym przypadku odwołaniu nie nadaje się dalszego biegu.

Sąd odrzuci odwołanie wniesione po upływie terminu, chyba że przekroczenie terminu nie jest nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego się.

Stronami postępowania przed sądem pracy i ubezpieczeń społecznych jest osoba odwołująca się i Wojewódzki Zespół.

Złożenie odwołania do rejonowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych od orzeczenia wydanego przez Wojewódzki Zespół zwolnione jest z kosztów sądowych

 

Uwaga!

Sądy po ogłoszeniu wyroku nie przesyłają go obligatoryjnie osobie, która złożyła odwołanie od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu. Aby uzyskać pisemne potwierdzenie rozstrzygnięcia odwołania należy złożyć we właściwym dla osoby odwołującej się sądzie wniosek o wydanie odpisu wyroku.

W przypadku uzyskania wyroku sądowego, który w części modyfikuje orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dokumentami potwierdzającymi status osoby niepełnosprawnej są wyrok sądu oraz orzeczenie zespołu w części nie objętej rozstrzygnięciem sądu zawartym w wyroku.

W obowiązującym stanie prawnym brak jest podstaw do procedury „wpisywania” wyroków sądowych w orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

 

 

Adresy kontaktowe do rejonowych sądów pracy i ubezpieczeń społecznych wraz z ich właściwością miejscową:

IV Wydział Pracy
i Ubezpieczeń Społecznych w:
Adres Telefon Obszar działania
powiatowego zespołu w:
Rzeszowie ul. Kustronia 4
35-045 Rzeszów
17 715-24-16

Dębicy,
Leżajsku,
Łańcucie,
Ropczycach,
Rzeszowie,
Strzyżowie.

Przemyślu ul. Mickiewicza 14
37-700 Przemyśl
16 676-14-30 Jarosławiu,
Przeworsku,
Przemyślu.
Krośnie ul. Wolności 3
38-400 Krosno
13 437-52-32 Brzozowie,
Jaśle,
Krośnie,
Sanoku.
Tarnobrzegu ul. Sienkiewicza 27
39-400 Tarnobrzeg
15 688-25-43 Mielcu,
Nisku,
Stalowej Woli,
Tarnobrzegu,
Kolbuszowej.