Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Nowe nazwy ulic w województwie podkarpackim

Data publikacji: 13 grudnia 2017O realizacji tzw. „ustawy dekomunizacyjnej” w zakresie nazw ulic w województwie podkarpackim rozmawiano dziś podczas konferencji prasowej wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. W spotkaniu z mediami uczestniczył również dr Piotr Szopa z rzeszowskiego oddziału IPN.

Konferencja prasowa

Prezes IPN Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie oraz dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie przekazali wojewodzie podkarpackiemu wykaz nazw ulic, które – stosownie do dyspozycji przepisu art. 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej – wymagały zmiany. W województwie podkarpackim do zmiany wykazano 50 nazw. 41 zostało zmienionych w wyniku działania jednostek samorządowych. Wojewoda Ewa Leniart podziękowała podkarpackim samorządom za skuteczną realizację ustawy. – Cieszy fakt, że same samorządy dostrzegły potrzebę zmian i usunięcia z przestrzeni publicznej tych nazw bądź wydarzeń, które uwidocznione na nazwach ulic, były związane z propagowaniem ustroju komunistycznego bądź innego totalitarnego ustroju – podkreśliła podczas konferencji. 

Wojewoda podkarpacki wszczął 9 postępowań zmierzających do zmiany nazw ulic w drodze zarządzenia zastępczego. Wystąpiono do IPN o wydanie opinii potwierdzającej niezgodność nazwy obowiązującej z dyspozycją przepisu art. 1 ustawy (nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989).  W ostatnim czasie zostały podjęte 2 uchwały, wobec których wszczęto postępowanie sprawdzające – zwrócono się do IPN o wydanie stosownej opinii.

Z dniem dzisiejszym wydano dwa zarządzenia zastępcze. Pierwsze dotyczy Mielca – zmianie podlegać będzie ulica „6 Sierpnia” (na nazwę „Związku Strzeleckiego”). Druga zmiana dotyczy Kołaczyc, gdzie nazwa ulicy „17 Stycznia” zostanie zmieniona na „Bohaterów Monte Cassino” – poinformowała wojewoda.