Zgodnie z ustawą z dnia 4 listopada 2016 roku o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. z 2016 r., poz. 1860), matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo faktycznemu dziecka przyznaje się z tytułu urodzenia się żywego dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu jednorazowe świadczenie w wysokości 4 000 zł.
Jednorazowe świadczenie przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.
Przyznanie ww. świadczenia uwarunkowane jest posiadaniem przez wnioskodawcę zaświadczenia, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ww. ustawy.
Świadczenie przysługuje bez względu na dochód – po złożeniu do organu właściwego przez osoby uprawnione odpowiedniego wniosku w ciągu 12 miesięcy od narodzin dziecka.
Jednorazowe świadczenie i koszty jego obsługi są finansowane w formie dotacji celowej z budżetu państwa. Koszty obsługi wynoszą 3% otrzymanej dotacji na jednorazowe świadczenie.
Przekazanie do gmin dotacji na realizację ww. zadania następuje na podstawie pisemnego zapotrzebowania skierowanego przez właściwą jednostkę realizującą zadanie do Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie. W zapotrzebowaniu należy wyszczególnić kwotę środków finansowych na wypłatę jednorazowego świadczenia oraz wysokość środków na koszty obsługi zadania.
Osoba do kontaktu:
Dominika Hojnowska-Kurda – Oddział Planowania i Analiz w Wydziale Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie – III piętro, pok. 318
e-mail: dhojnowska@rzeszow.uw.gov.pl
tel.: 17 867-13-18