Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Niepodległa

Aktualności

 

Wystawa „Stan wojenny 1981–1983” – do pobrania PL/EN

 

Wystawa elementarna, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, prezentuje podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL.

Fotografie pochodzą ze zbiorów krajowych i zagranicznych, m.in.: Archiwum Confédération française démocratique du travail, Ośrodka Pamięć i Przyszłość, Ośrodka KARTA, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Archiwum IPN.

Autorzy: Karol Chwastek, Magdalena Duber, Michał Miwa-Młot
Konsultacja merytoryczna: dr Jarosław Neja
Koncepcja graficzna serii: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz
Opracowanie graficzne: Aleksandra Korol-Chudy
Recenzja: dr hab. Filip Musiał, dr Grzegorz Majchrzak

 

 

Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy pt. „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa”. Ekspozycję poświęconą tematyce wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r., przygotowało Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego.

Wystawa składa się z 20 plansz. Merytoryczne teksty przygotowali specjaliści z Muzeum Wojska Polskiego, a ilustracje przedstawiają zabytki ze zbiorów Muzeum oraz wyjątkowe, archiwalne zdjęcia z 1920 roku. Planszom towarzyszy plakat promujący wystawę.

 

Tematy plansz:

  • Polskie formacje wojskowe w I wojnie światowej
  • Ku niepodległości
  • Wojna polsko-ukraińska
  • Pierwsze walki z bolszewikami
  • Stulecie Muzeum Wojska Polskiego
  • Wyprawa kijowska
  • Rosja bolszewicka a Polska
  • Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata
  • Bitwa Warszawska
  • Naczelny Wódz Józef Piłsudski (1867-1935)
  • Ksiądz Ignacy Skorupka (1893-1920)
  • Ochotnicy
  • Ochotniczki
  • Świat wobec wojny polsko-bolszewickiej
  • Bitwa lwowska
  • Bitwa nad Niemnem
  • Traktat ryski
  • Trofea z wojny polsko-bolszewickiej
  • Rewindykacje

 

 

W 2020 roku świętujemy jubileusz setnej rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Stanowi ona jeden z kluczowych momentów historii Polski. Sukces Józefa Piłsudskiego, jego generałów, polskiego wojska, zasługi znakomitych kryptologów i wielka mobilizacja społeczeństwa polskiego, na wiele lat określiły kształt Europy.

14 lutego 1919 r. rozpoczęła się tzw. niewypowiedziana wojna polsko-rosyjska. Zamiarem obu stron było przejęcie kontroli nad obszarem opuszczanym przez wojska niemieckie. Strona polska broniła ziem, które w przeważającej części zamieszkiwali Polacy. Historycznie, kulturowo i etniczne obszar ten bliski był Polsce. Była to również ważna wojna o zabezpieczenie suwerenności odrodzonego państwa polskiego i ustroju opartego na systemie demokracji parlamentarnej. W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa Warszawska określana mianem „cudu nad Wisłą” uznawana jest za 18. przełomową bitwę w historii świata, ponieważ zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń, Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Fundacją Ośrodek KARTA https://karta.org.pl/ rozpoczęło wyjątkowy projekt „Wiktoria 1920” – zapiski z czasów wojny przypomniane w roku Bitwy Warszawskiej” https://niepodlegla.gov.pl/

Projekt skierowany jest do mediów, jednostek samorządu terytorialnego, instytucji kultury, szkół, organizacji pozarządowych i wszystkich chcących świętować 100. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.

W ramach tej inicjatywy, 17 kwietnia 2020 roku uruchomiono wyjątkowy cykl historyczny poświęcony Bitwie Warszawskiej. Przez najbliższe 7 miesięcy, co tydzień w piątek, na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na łamach prasy, publikowane będą materiały, które pokażą jak wyglądały kolejne tygodnie 1920 roku. Na zbiór, ilustrowany archiwalnymi zdjęciami, składają się fragmenty listów, wspomnień, oficjalnych not, odezw i wycinki z prasy.

Materiał można znaleźć na stronie niepodlegla.gov.pl w zakładce „O Niepodległej” https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/

Zachęcamy do czytania i bezpłatnego korzystania z prezentowanych tekstów, zdjęć i dokumentów archiwalnych. Możliwa jest publikacja tych materiałów na łamach prasy, portalach lokalnych i stronach internetowych jednostek samorządu terytorialnego, instytucji kultury, szkół i organizacji pozarządowych.

W przypadku korzystania z pojedynczych notatek lub tygodniowych zestawów prosimy o następujące oznaczenie materiału: Materiał przygotowany przez Ośrodek KARTA na zlecenie Biura Programu „Niepodległa”. Materiały za: www.niepodlegla.gov.pl, prawa autorskie: Biuro Programu Niepodległa.

W sprawie możliwości wykorzystania z całej serii prosimy o kontakt bezpośredni z rzecznikiem Biura Programu Niepodległa Kamilem Wnukiem: kwnuk@niepodlegla.gov.pl

 

Zbliża się majówka i czas narodowego świętowania: 2. maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a następnego dnia – Święto Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji zachęcamy wszystkich do wywieszenia flagi w swoich domach, na balkonach i w oknach. Pamiętajmy też, że otaczanie symboli narodowych szacunkiem jest przywilejem, ale i obowiązkiem każdego obywatela. 

 

 

Podczas nadchodzącego Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Konstytucji 3 Maja, jak co roku, nasze ulice i place zostaną ozdobione setkami flag, a w wielu miejscach odśpiewany zostanie hymn Polski. Jak zrobić to dobrze? Na te pytania odpowiada Biuro Programu „Niepodległa” w artykule  „Flaga, godło, hymn. Jak dbać o symbole narodowe?” https://niepodlegla.gov.pl/ i bezpłatnie udostępnia do pobrania plansze, które zawierają odpowiedzi na najczęściej spotykane wątpliwości związane z postępowaniem z danym symbolem narodowym.

 

Zachęcamy do korzystania i dzielenia się wiedzą!

 

Barwy narodowe

Barwy narodowe ustalono już w XVIII wieku i są to kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości. Biel i czerwień są z nami od pokoleń. Barwy narodowe towarzyszyły powstańcom wielkopolskim, żołnierzom walczącym o granice odradzającej się Niepodległej, były świadkiem wydarzeń państwowych. Były z Polakami w chwilach radości i smutku. Zrywane przez okupantów, wywieszane w powstańczej Warszawie, malowane na samolotach walczących w Bitwie o Anglię, dumnie powiewające nad Monte Cassino, skrwawione w czasie strajków w grudniu 1970 roku, witające papieża Polaka, obecne na demonstracjach Solidarności, zawsze umacniały ducha jedności Narodu Polskiego. Dzisiaj również barwy narodowe towarzyszą mieszkańcom Polski w codzienności – w szkołach, urzędach, domach, podczas patriotycznych uroczystości lokalnych i państwowych oraz wydarzeń sportowych.

 

Flaga Polski

Flaga RP składa się z barw narodowych, ma kształt prostokąta o stosunkach boków 5:8 i jest umieszczona na maszcie. Flagę państwową RP obowiązkowo podnosi się na budynkach stanowiących siedziby urzędowe albo miejsce obrad: Sejmu, Senatu, Prezydenta, Rady Ministrów oraz Prezesa Rady Ministrów, organów jednostek samorządu terytorialnego, administracji rządowej i innych organów państwowych.

Zgodnie z przepisami prawa każdy z nas może również wywiesić flagę z okazji dowolnej uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym.

Pamiętajmy jednak, że flagę państwową z godłem RP podnoszą tylko przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i misje za granicą, cywilne lotniska i lądowiska, cywilne samoloty komunikacyjne podczas lotów za granicą, kapitanaty (bosmanaty) portów i polskie statki morskie jako banderę. Flaga z godłem nie powinna być używana w domach.

 

 

Godło Polski

Godło Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z ustawą, to wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy. Jest to najstarszy symbol narodowy – niektórzy eksperci uważają, że ma już ponad 1000 lat! Godło RP towarzyszy Polakom głównie w budynkach publicznych: urzędach, szkołach, sądach, obiektach wojskowych czy należących do innych służb mundurowych, m.in. Policji, Straży Granicznej czy Państwowej Straży Pożarnej. Ten symbol jest też bliski sportowi – umieszcza się go na strojach reprezentacji kraju, reprezentacji olimpijskiej i paraolimpijskiej.

 

 

Hymn Polski

Hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej jest „Mazurek Dąbrowskiego”. Ta polska pieśń patriotyczna powstała w 1797 roku, a od 26 lutego 1927 stała się oficjalnym hymnem państwowym. Tekst napisał Józef Wybicki. Publicznie hymn państwowy wykonuje się lub odtwarza w czasie uroczystości oraz świąt i rocznic. W związku z obchodzonym Narodowym Świętem Niepodległości, w ramach zapoczątkowanej w 2018 roku akcji „Niepodległa do hymnu”, zapraszamy do wspólnego śpiewania 11 listopada dokładnie o godzinie 12:00.

 

 

Więcej informacji o fladze, godle, hymnie i pozostałych symbolach narodowych można znaleźć na stronach rządowych, w protokole dyplomatycznym i w ustawie z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Źródło: Materiały za: www.niepodlegla.gov.pl, prawa autorskie: Biuro Programu Niepodległa.

 

Skala reakcji na koronawirusa sprawia, że mamy do czynienia z wydarzeniem historycznym. Będzie się o nim mówić latami. Sprawmy, żeby mówiono nie tylko o wybuchu epidemii, która zatrzymała świat, ale też o wybuchu międzyludzkiej jedności. Aby móc wrócić do tych pięknych gestów w przyszłości Biuro Programu Niepodległa podjęło inicjatywę stworzenia zapisków z codziennej solidarności – Kronikę życzliwości https://niepodlegla.gov.pl/kroniki/.

Każdy, kto organizuje pomoc, doświadczył jej lub po prostu słyszał o ciekawej inicjatywie, może ją dodać w formie małej kroniki https://niepodlegla.gov.pl/dodaj-kronike/ – wydarzenia na mapie Polski.

Historia to opowieści jej świadków. To, co działo się między ludźmi najlepiej opisują nie dokumenty, ale prowadzone na bieżąco pamiętniki. Dziś pamiętnikami są nasze profile w mediach społecznościowych, gdzie umieszczamy filmy, zdjęcia i opisy wydarzeń, których byliśmy świadkami. Podzielmy się nimi, by móc je zebrać i zachować dla przyszłych pokoleń.

Kronika życzliwości to też inspiracja – pokazanie jak we własnym środowisku – sąsiedztwie, rodzinie, mieście – zorganizować pomoc – taką, na którą stać każdego z nas, w prostych gestach, w czułych słowach, w wielkich inicjatywach. Sam też zostań bohaterem i pokaż jak pomagasz. Zdjęcia i posty pokazujące podejmowane przez Ciebie inicjatywy oznacz hasztagiem #wszystkobędziedobrze i #zostańwdomu. Zainspiruj innych do działania.

 

Ten tekst jest dostępny w Polskim Języku Migowym:

 

W roku 2020 świętujemy setną rocznicę zaślubin Polski z morzem i wspominamy historyczne wydarzenia z tym związane.

Zgodnie z traktatem wersalskim z 28 czerwca 1919 roku kończącym I wojnę światową, w granicach Polski znalazła się część Pomorza z dostępem do Morza Bałtyckiego na odcinku około 140 km, a Gdańsk ogłoszono Wolnym Miastem. Niedługo potem rozpoczęto przygotowania do przejęcia tych terenów z rąk niemieckich. Po ratyfikacji traktatu wersalskiego polscy żołnierze pod dowództwem Józefa Hallera wkroczyli na Pomorze. Od 17 stycznia 1920 roku przemieszczali się na północ, by oficjalnie zwieńczyć tę misję 10 lutego uroczystą ceremonią w Pucku. Tego dnia generał Józef Haller wrzucił do Bałtyku obrączkę, dokonując symbolicznych zaślubin Polski z morzem.

Z tej okazji Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało okolicznościowy spot reklamowy w ramach kampanii „Polska morska Niepodległa”. Łącząc fragmenty filmów z ostatnich stu lat z charakterystycznymi morskimi widokami pokazano, jak dostęp do morza wpływał na kształtowanie się tożsamości Polaków. Obrazu dopełnia specjalnie dobrana muzyka, w której można usłyszeć Magdalenę Grabowską-Wacławek o pseudonimie Bovska.

Cały program obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem można śledzić na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/obchody-100-rocznicy-zaslubin-polski-z-morzem-swietujmy-razem/

Zachęcamy do obejrzenia okolicznościowego spotu i udostępnianie go na swoich stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych urzędów i instytucji.

 

 

 

Rok 2020 to czas świętowania „Zaślubin Polski z morzem”. 10 lutego 1920 r. generał Józef Haller w Pucku wrzucił do Bałtyku obrączkę, symbolicznie łącząc II RP z dostępem do morza. Wydarzenie to znacząco wpłynęło na kształt niepodległej Polski.

Z tej okazji Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Miastem Toruniem, stworzyło wystawę „Polska morska Niepodległa”, którą można bezpłatnie pobrać w wybranym formacie (JPG lub PDF), wydrukować i zamieścić na swojej stronie internetowej.

Ekspozycja przeznaczona jest m.in. dla jednostek samorządu terytorialnego, instytucji kultury, szkół, organizacji pozarządowych i wszystkich chcących świętować 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem. 

Wystawę pobrać można ze strony:  https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/polska-morska-niepodlegla-bezplatna-wystawa-do-pobrania/

„Polska morska Niepodległa” składa się z 11 plansz przypominających najważniejsze fakty i postaci związane z uzyskaniem przez Polskę dostępu do morza: od żaglowców pływających pod polską banderą, przez tworzenie marynarki handlowej i wojennej, po budowę infrastruktury miejskiej.

Bezpłatne materiały edukacyjne udostępnione przez Biuro Programu „Niepodległa”, związane z polską historią morską, to również liczne wystawy, filmiki, artykuły, scenariusze zajęć i warsztatów plastycznych, m.in.:

Zachęcamy do korzystania z tych ciekawych źródeł wiedzy.

 

 

W 2019 r. parlamentarzyści – w myśl art. 33a Regulaminu Sejmu – ustanowili w drodze okolicznościowych uchwał patronaty na rok 2020. Uhonorowani zostali: św. Jan Paweł II, hetman Stanisław Żółkiewski, Roman Ingarden i Leopold Tyrmand. 2020 rok będzie także rokiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Zaślubin Polski z morzem w Pucku w jej 100. rocznicę.

Święty Jan Paweł II

W uchwale ustanawiającej rok 2020 Rokiem Św. Jana Pawła II zwrócono uwagę, że zajmuje on szczególne miejsce w historii Polski i Europy, a jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski. W tekście przypomniano, że w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem ˝Solidarności˝, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność i oddaje hołd Wielkiemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa. Niech nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II będzie dla naszego narodu wciąż inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej” – napisano w dokumencie. 18 maja 2020 r. będziemy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły, naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu. „Życiową misją papieża była walka o godność i szacunek każdej istoty ludzkiej, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swoich encyklikach. Nazywany „papieżem pielgrzymem”, odbył 104 podróże duszpasterskie do każdego zakątka świata. W swoich homiliach otwarcie krytykował kapitalistyczny wyzysk człowieka przez człowieka, apelował o pokój i braterstwo” – głosi tekst uchwały.

Hetman Stanisław Żółkiewski

Sejm ustanowił 2020 Rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, wybitnego wodza w dziejach oręża polskiego, pełniącego szereg najważniejszych urzędów I Rzeczypospolitej: sekretarza królewskiego, hetmana polnego koronnego, kasztelana lwowskiego, wojewody kijowskiego, a w końcu hetmana wielkiego koronnego i kanclerza wielkiego koronnego. „Stanisław Żółkiewski brał udział we wszystkich wojnach toczonych przez Rzeczpospolitą w drugiej połowie XVI wieku i początkach XVII wieku. Najpierw walczył u boku doświadczonego wodza i kanclerza Jana Zamoyskiego, uczestniczył w wyprawach przeciw Habsburgom i Moskwie, na Mołdawię i Wołoszczyznę, później zwyciężał, dowodząc samodzielnie w wielu kampaniach przeciwko Rosji, Szwecji, Kozakom, Turcji i Tatarom” – czytamy.

Leopold Tyrmand

Przez aklamację posłowie podjęli 25 kwietnia uchwałę w sprawie ustanowienia 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda – znakomitego, dla wielu kultowego, pisarza, którego utwory powstałe w latach 50. i 60. wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością.
„W 2020 roku przypada setna rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda – wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty. W tym samym roku minie 35. rocznica Jego śmierci. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu wielkich zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd” – brzmią słowa uchwały. W dokumencie posłowie podkreślili również, że autor głośnej powieści „Zły” i bezkompromisowego „Dziennika 1954”, był jednym z najbardziej nieszablonowych twórców polskiej literatury drugiej połowy XX wieku. W najtrudniejszych czasach wykazywał się odwagą i niezależnością intelektualną. W połowie lat 60. zdecydował się na emigrację. Również tam – za oceanem – pozostał aktywny. Celnie i błyskotliwie analizował system, który zniewalał Europę Środkową i Wschodnią. W pamflecie „Cywilizacja komunizmu” uznał go za najgorszą plagę, jaka spotkała ludzkość.

Roman Ingarden

Patronem 2020 został również Roman Ingarden – jeden z najwybitniejszych polskich filozofów, który pozostawił po sobie imponujący dorobek: książki, artykuły, przekłady, archiwum rękopisów. Obejmowały one szeroki zakres tematyczny. Od filozofii literatury, przez estetykę, teorię poznania, po ontologię. W 2020 r. przypada 50. rocznica śmierci Romana Ingardena. „Na szczególne podkreślenie zasługuje Jego bezkompromisowość intelektualna. Podczas okupacji niemieckiej napisał swoje sztandarowe dzieło „Spór o istnienie świata”. W 1950 r. za krytyczny stosunek do marksizmu został pozbawiany prawa do wykładania na macierzystym Uniwersytecie Jagiellońskim i publikowania prac o tematyce fenomenologicznej. Ten czas wykorzystał m.in. na dokonanie wzorcowego przekładu „Krytyki czystego rozumu” Immanuela Kanta. Choć sam był racjonalistą, przez lata korespondował z Edytą Stein, a wśród jego uczniów znaleźli się Karol Wojtyła czy Józef Tischner” – napisano w dokumencie.

Bitwa Warszawska 1920 roku

Izba podjęła uchwałę ustanawiającą 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej, decydującego starcia wojny polsko-bolszewickiej. „Bohaterskie Wojsko Polskie na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, wspieranym m.in. przez szefa sztabu generalnego – generała Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego, obroniło niepodległość Polski. Zwycięstwo przekreśliło też plany rozszerzenia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią” – podkreślono w tekście dokumentu. Przypomniano także słowa Prezydenta RP, prof. Lecha Kaczyńskiego, który w przeddzień Święta Wojska Polskiego w 2009 r. mówił: „W tych sierpniowych dniach decydował się nie tylko los naszego kraju, ale i całego kontynentu. Była to chwila wielkiej narodowej próby, którą Polacy przebyli zwycięsko. Jej bohaterami, prawdziwymi twórcami zwycięstwa, byli żołnierze Wojska Polskiego, którzy ruszyli w bój o wszystko. Wreszcie solidarność i ofiarność całego społeczeństwa, które w tym dramatycznym momencie porzuciło spory i podziały. Wielka, wspaniała lekcja 15 sierpnia 1920 roku powinna być dla nas zawsze aktualna i pouczająca”.

100. rocznica Zaślubin Polski z morzem w Pucku

Izba podjęła uchwałę ustanawiającą rok 2020 „Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku”. Ma to związek z przypadającą dokładnie 10 lutego przyszłego roku setną rocznicą historycznych zaślubin Polski z morzem dokonanych w Pucku przez gen. Józefa Hallera. „Ten jubileusz jest doskonałą okazją, by dokonać retrospekcyjnej oceny czy dobrze zagospodarowaliśmy przestrzeń wolności uzyskanej na mocy Traktatu Wersalskiego gwarantującego Polsce powrót nad Bałtyk” – czytamy w uchwale. Dokument zwraca uwagę, że władze II Rzeczypospolitej nadały temu wydarzeniu szczególną rangę. Samemu gen. Hallerowi towarzyszyła 20-osobowa delegacja Sejmu, przedstawiciele Rządu – w tym minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski, wicepremier Wincenty Witos, wojewoda pomorski Stefan Łaszewski, kontradm. Kazimierz Porębski, dyplomaci oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Pomorza, w tym Kaszubi. – Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz Polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem – powiedział podczas tamtej uroczystości gen. Haller.

 

 

 

8 grudnia 2018 r. w  Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, odbył się uroczysty Kongres Osób Represjonowanych, Działaczy Solidarności i Kombatantów. Wydarzenie to – zorganizowane przez Wojewodę Podkarpackiego Ewę Leniart – patronatem honorowym objęli Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński oraz Metropolita Przemyski JE abp dr Adam Szal. Celem przedsięwzięcia było podkreślenie odświętności roku jubileuszowego 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i uhonorowanie wszystkich Tych, którzy włączyli się w sposób szczególny w trudną drogę tworzenia niezawisłej Rzeczypospolitej. Wydarzenie przygotowano w związku z realizacją projektu pt. „Niepodległa – pamięć i duma pokoleń”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu „Niepodległa” na lata 2017-2022. 

 

Rusza nowy program dotacyjny „Koalicje dla Niepodległej. Jego celem jest włączenie mieszkańców Polski we wspólne działania dot. lokalnej historii i dziedzictwa, w szczególności upowszechniające wiedzę o odzyskiwaniu niepodległości i odbudowie polskiej państwowości na poziomie lokalnym. Do jego założeń należy także krzewienie współpracy między różnymi podmiotami. Dlatego dofinansowanie będą mogły otrzymać wyłącznie projekty realizowane we współpracy z partnerami.

W związku z powyższym Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach przygotowujących do realizacji projektów w ramach ww. programu. Zaproszenie skierowane jest do przedstawicieli instytucji kultury, organizacji pozarządowych oraz wszystkich zainteresowanych. Spotkania zostaną zorganizowane we wszystkich województwach.

Warsztaty w województwie podkarpackim odbędą się w Łańcucie 18 i 19 czerwca 2019 r. w Muzeum – Zamek w Łańcucie – Kasyno Urzędnicze, ul. Kościuszki 2 (wejście od ul. Zamkowej).

Na warsztaty obowiązują zapisy, których można dokonać na stronie internetowej: https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/zapraszamy-na-bezplatne-warsztaty/, kliknąć nazwę miejscowości – Łańcut i wypełnić otwierający się formularz.

Szczegółowe informacje o warsztatach można uzyskać pod adresem e-mail: szkolenia@niepodlegla.gov.pl lub pod numerem telefonu: 22 182 26 05.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Niepodległa w Europie” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, Priorytet 2, Schemat 2 C.

Wsparcie jest przeznaczone dla samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych realizujących projekty we współpracy z innymi podmiotami. Budżet programu wynosi 2 mln zł.

Celem programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” jest włączenie mieszkańców Polski w działania budujące świadomość na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości, w których istotną rolę odgrywa pamięć regionalna związana z różnymi drogami poszczególnych dzielnic kraju prowadzącymi do niepodległości. Realizowane w ramach programu zadania powinny wzmacniać poczucie wspólnoty na podstawie wartości wpisanych w polską tradycję państwową i narodową – wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka.

Wnioski o dofinansowanie działań mogą składać:

  • samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze instytucji kultury, dla których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowych),
  • organizacje pozarządowe – spełniające definicję zawartą w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 450)

– w partnerstwie z co najmniej dwoma innymi podmiotami. Jednostki, z którymi można zawierać partnerstwo w ramach realizacji projektów to:

  • jednostki samorządu terytorialnego;
  • państwowe i samorządowe instytucje kultury;
  • archiwa państwowe;
  • kościoły i związki wyznaniowe;
  • przedszkola, szkoły i inne instytucje oświatowo-wychowawcze;
  • uczelnie publiczne lub niepubliczne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2018 r. poz. 1668, ze zm.);
  • państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe;
  • podmioty prowadzące działalność gospodarczą;
  • organizacje pozarządowe;
  • spółdzielnie mieszkaniowe;
  • spółdzielnie socjalne w myśl ustawy z dnia 27 kwietnia 2006 r. o spółdzielniach socjalnych (Dz.U. 2018 poz. 1205).

Dofinansowanie wynosi od 2 tys. zł do 20 tys. zł, a poziom wsparcia może sięgnąć 100% kosztów kwalifikowanych projektu. Dotacje są przeznaczone na:

  • projekty edukacyjno-animacyjne oparte na interakcji i współdziałaniu – warsztaty, gry terenowe, questy, spacery i rajdy tematyczne, konkursy, gry miejskie, projekty interdyscyplinarne wspierające społeczności lokalne w działaniach dotyczących identyfikowania i upowszechniania wiedzy o lokalnej historii i dziedzictwie kulturowym;
  • lekcje i spotkania tematyczne, wykłady, panele dyskusyjne;
  • wystawy (wraz z katalogami), wytyczenie i oznakowanie szlaków tematycznych i historycznych, murale, prace porządkowe i dokumentacyjne na cmentarzach i miejscach o znaczeniu historycznym, działania przy identyfikowaniu i dokumentowaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego (materialnego i niematerialnego), archiwa społeczne;
  • rekonstrukcje wydarzeń historycznych.

Wnioski należy składać poprzez formularz w systemie Witkac.pl. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/nabor-w-ramach-programu-dotacyjnego-koalicje-dla-niepodleglej/.

Biuro Programu „Niepodległa”

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Niepodległa w Europie” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, Priorytet 2, Schemat 2 C.

Czym jest NaviTata?

Wiele instytucji pracujących nad rozwiązaniem problemów dzieci i rodziny w Polsce bazuje na „starych mapach”, w których rola Ojca jest marginalna a niekiedy nawet pomijana. Potrzeba jest aktualizacja wiedzy dotyczącej funkcjonowania Ojca w rodzinie.

Konferencja „Ojcostwo dzisiaj – strategia dla organizacji wspierających rodzinę” dotyczy aktualnego stanu inicjatyw wspierających Ojcostwo w Polsce. Obejmuje prezentacje dobrych praktyk, wystąpienia specjalistów z dziedzin związanych z tematyką rodzinną, wychowawczą, edukacyjną. Celem konferencji jest z jednej strony zaprezentowanie współczesnego spektrum wyzwań, przed jakimi stają organizacje i instytucje deklarujące pomoc rodzicom z drugiej zaś strony pełnią funkcję spotkań inicjujących utworzenie ogólnopolskiej nieformalnej sieci wsparcia Ojców. Konferencja będzie poszukiwaniem odpowiedzi na pytania z perspektywy różnych instytucji: Gdzie w strategii inicjatyw lokalnych znajduje się postać Ojca? Jak można mu pomóc? Jak można zaprosić Go do samodzielnych działań, dzięki którym będzie On dobrym rodzicem?

Adresatami konferencji są przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli; nauczyciele, wychowawcy; pedagodzy i psychologowie; członkowie stowarzyszeń i organizacji społecznych działających na rzecz rodziny, młodzieży i wychowania; przedstawiciele policji, służb penitencjarnych, służby zdrowia; przedstawiciele instytucji pomocy społecznej, asystenci rodziny, doradcy rodzinni, księża i osoby pracujące z rodzinami oraz przedstawiciele mediów.

Z wyrazami szacunku

Organizatorzy

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Niepodległa w Europie” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, Priorytet 2, Schemat 2 C.

Koncert papieski

W uroczystości wzięli podkarpaccy parlamentarzyści, przedstawiciele duchowieństwa, władz rządowych i samorządowych, rządowej administracji zespolonej oraz nauczyciele i uczniowie z podkarpackich szkół.

Wydarzenie uświetnił wykład ks. prof. dr. hab. Stanisława Nabywańca. Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć wystawę pt. „Jan Paweł II – dar Polski dla świata”, przygotowaną przez Uniwersytet Otwarty KUL, Towarzystwo Przyjaciół KUL oraz Polish Canadian Business and Professional (wystawa umiejscowiona w holu głównym PUW w Rzeszowie będzie dostępna do 28 czerwca 2019 r. – serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych).

Więcej o czerwcowych wydarzeniach papieskich tutaj.


Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Niepodległa w Europie” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022, Priorytet 2, Schemat 2 C.

Pliki do pobrania: