Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Niepodległa

Stulecie odzyskania niepodległości

24 maja 2017 roku rząd uchwalił Wieloletni Program „Niepodległa”. Ma on łączyć różne inicjatywy organizowane z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody koordynowane są przez Biuro Programu „Niepodległa”.

13 grudnia Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego – koncert „Kultura Solidarności”

Obchodząc 13 grudnia Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, składamy hołd walczącym w sprawie polskiej wolności, swobód narodowych i obywatelskich.  Pamiętamy też, że tragiczny bilans stanu wojennego to około stu ofiar śmiertelnych, tysiące internowanych i uwięzionych, zwolnionych z pracy, zmuszonych do emigracji i w inny sposób szykanowanych – milionów Polaków pozbawionych nadziei na wolność i skazanych na lata kryzysu gospodarczego. Jednak po kilkudziesięciu latach Polacy wyszli z tej walki zwycięsko, budując wolną i solidarną Polskę. To dzięki Tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. Tym samym, odzyskanie  Niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin.

Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia koncertu „Kultura Solidarności”, zrealizowanego przez Fundację Przyszłość Pokoleń. Jest to muzyczno-poetycka lekcja najnowszej historii Polski. W koncercie wystąpili: Judyta Wojtala, Kacper Siekirka, Piotr Zubek, Izabela Szafrańska, Michał Grobelny, Mateusz Matuszczak. Kierownictwo muzyczne nad koncertem objął Daniel Jaworski. Dopełnieniem koncertu są wykonania wielkich utworów literackich (m. in. Zbigniewa Herberta, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida) w interpretacji Dariusza Kowalskiego.

Każdy z nas może inaczej świętować niepodległość – każdego dnia lub tylko 11 listopada, z najbliższymi, albo z nieznajomymi, biorąc udział w oficjalnych uroczystościach, albo organizując własne, lub po prostu… 11 listopada wywieszając flagę państwową. To, jak świętujemy jedną z najważniejszych rocznic w historii naszego kraju nie jest istotne, bo niepodległa… jest dla wszystkich. I każdy z nas jest jej częścią! Każdy z nas tworzy ją na co dzień.

 

 

Narodowe Święto Niepodległości możemy także uczcić bez wychodzenia z domu. W południe 11 listopada Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi na antenach najważniejszych polskich stacji radiowych i telewizyjnych, dzięki czemu możliwe będzie przyłączenie się do akcji „Niepodległa do hymnu” i zaśpiewanie w domu, na balkonie, na podwórku.

 

 

Zachęcamy wszystkich do włączenia się w radosne świętowanie niepodległości. W spocie promującym kampanię społeczną zagrali beneficjenci programu dotacyjnego „Niepodległa”, ale 11 listopada świętować może każdy, bo NIEPODLEGŁA… JEST DLA WSZYSTKICH!

 

 

 

26 lutego 2018 r. ruszył nabór wniosków w ramach nowej edycji Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

W ramach tego programu dofinansowanie mogą pozyskać organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury, które planują przygotowanie wydarzeń lokalnych i regionalnych związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości. Promowane będą wydarzenia angażujące społeczność lokalną. Budżet na dofinansowanie działań w ramach tego programu wynosi 6 milionów zł, a pojedynczy wniosek może uzyskać dotację od 8 do 150 tys. zł. Od organizatorów wymagane jest zapewnienie 15% udziału własnego.

Wnioski o dotacje przyjmowane będą od 26 lutego do 23 marca 2018 do godziny 15:59.

Dokumentacja konkursu, tj.: „Regulamin składania wniosków” oraz „Instrukcja składania wniosku o dofinansowanie”  dostępne są na stronie programu dotacyjnego „Niepodległa” https://niepodlegla.gov.pl/dotacje/ Wnioski o przyznanie dofinansowania można składać poprzez formularz dostępny na platformie internetowej:  Witkac.pl.

Program dotacyjny, prowadzony przez Biuro Programu „Niepodległa” promuje festiwale, koncerty, spektakle, wystawy i projekty animacyjno-edukacyjne – szczególnie te oparte na interakcji i współdziałaniu. Dopuszczone jest również przygotowanie i oznakowanie szlaków tematycznych i historycznych, tworzenie archiwów historii mówionej i archiwów społecznych czy publikacje poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości. Na dofinansowanie nie mogą liczyć projekty inwestycje oraz oficjalne uroczystości organizowane przez jednostki samorządu terytorialnego.

Dla zainteresowanych pozyskaniem dofinansowania organizator przygotował materiały edukacyjne, dostępne on-line na ww. stronie internetowej programu dotacyjnego.

Nabór na działania w 2018 roku jest już trzecią edycją programu dotacyjnego „Niepodległa”. W 2017 roku dofinansowano ponad 150 projektów na łączną kwotę 4 milionów zł. Biuro planuje również w najbliższym czasie ogłosić nabór do programu „Koalicje dla Niepodległej”, na który przewidziano 7 milionów złotych.

Program Wieloletni „Niepodległa” służy organizacji obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Głównym celem Programu jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granicą do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnym świętowaniu.

Za obsługę Programu Wieloletniego, nabór wniosków oraz nadzór nad ww. programem dotacyjnym odpowiedzialne jest Biuro Programu „Niepodległa”: ul. Jasna 24, 00-054 Warszawa, Karol Gajewski – Kierownik tel. 22 182 26 14 e-mail kgajewski@niepodlegla.gov.pl