Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Wisła 2017 – wojewódzkie ćwiczenie w Baranowie Sandomierskim

Data publikacji: 24 maja 2017Roli i zadaniom administracji publicznej w organizacji i prowadzeniu działań minimalizujących skutki powodzi było poświęcone wojewódzkie ćwiczenie pk. Wisła 2017.

Wisła 2017 – wojewódzkie ćwiczenie w Baranowie Sandomierskim

Ćwiczenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego rozpoczęło się 23 maja br. posiedzeniem w Baranowie Sandomierskim.   Celem inicjatywy było zintegrowanie mechanizmów pomocowych w przypadku wystąpienia długotrwałej sytuacji kryzysowej na dużym obszarze. Omawiana tematyka dotyczyła wybranych aspektów uwzględniających działania administracji publicznej podczas powodzi, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy społecznej i psychologicznej, prowadzonej ewakuacji ludzi i zwierząt, zabezpieczenia logistycznego tych działań oraz minimalizacji zagrożeń pośrednich będących skutkiem powodzi.  Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy wspierany siłami i środkami Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej oraz pododdziałami i oddziałami Sił Zbrojnych RP wydzielonymi do reagowania na zagrożenie powodziowe jest kluczowe w powodzeniu działań ratowniczych. Gotowość służb do reagowania jest na najwyższym poziomie, a doposażenie ilościowe i jakościowe sprzętu ratowniczego oraz jego dostępność zwiększa skuteczność prowadzonych działań ratowniczych. Jednakże organizacja i prowadzenie działań na dużym obszarze i w długim okresie czasu to nie tylko działania ratownicze, to również pomoc społeczna i psychologiczna, zabezpieczenie organizacyjne i logistyczne, jak również prace związane z odbudową oraz odtworzeniem zniszczonego mienia i infrastruktury. Zdarzenia takie jak powódź angażują praktycznie całą administrację publiczną na wszystkich szczeblach, w ramach przypisanych zadań i kompetencji, dlatego tak ważne jest doskonalenie współdziałania podmiotów odpowiedzialnych za realizację zadań w zakresie bezpieczeństwa w różnym wymiarze – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas narady.

Po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbyły się ćwiczenia praktyczne w terenie. Współdziałanie służb w prowadzeniu akcji ratowniczej na wodzie przećwiczono w rejonie przeprawy promowej przez Wisłę w Baranowie Sandomierskim. Epizod związany z zagrożeniami oraz metodami zabezpieczania urządzeń melioracji wodnych podstawowych podczas powodzi zrealizowano na wale przeciwpowodziowym rzeki Babulówka. Natomiast na placu targowym w Baranowie Sandomierskim został zorganizowany punkt przyjęcia ewakuowanych oraz pokaz sprzętu wykorzystywanego podczas powodzi.