Wicepremier Jarosław Gowin w Jaśle

Data publikacji: 3 kwietnia 2017„Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecze Wisłoki” to temat konferencji podsumowującej projekt Polsko-Szwajcarski, w której w dniu 31 marca uczestniczył wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz ambasador Szwajcarii w Polsce Andrej Motyl.

Wicepremier Jarosław Gowin w Jaśle

W spotkaniu uczestniczył również wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek , dyrektor Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy Guido Beltrani  oraz przedstawiciele Zarządu Związku Gmin Dorzecze Wisłoki.

Ten projekt jest niezwykły podwójnie. Po pierwsze dlatego, że służy mieszkańcom. Służy wszystkim tym, którzy bezpośrednio skorzystali, byli bezpośrednimi beneficjentami, ale służy również wszystkim mieszkańcom Jasła, tym pozostałym 21 gminom i całej południowej części Podkarpacia, bo dzięki niemu oddychamy czystszym powietrzem. Dzięki niemu komfort życia i naszego zdrowia będzie zdecydowanie większy. Drugi powód mojej radości, to fakt bezprecedensowo znakomitej współpracy społeczności lokalnej i władz lokalnych. Udało się stworzyć związek gmin, które porozumiały się ze sobą, świetnie współpracowały i które osiągnęły efekt synergii. Chciałbym żeby wszędzie w Polsce współpraca przebiegała tak dobrze i bardzo się cieszę, że poprzez takie projekty tworzy się społeczeństwo obywatelskie, tworzą i wzmacniają się więzi społeczne, więzi przyjaźni, współpracy.

Nie byłoby o tę współpracę tak łatwo, gdyby nie było czynnika spajającego. Tym czynnikiem – i to jest trzeci powód dla którego czuję się zaszczycony, że tutaj jestem – jest współpraca z naszymi przyjaciółmi ze Szwajcarii. (…) Ta solidarność narodu szwajcarskiego z Polakami, z narodami wszystkich innych krajów Unii Europejskiej jest znakomitym przykład tego, jak może wyglądać i jak powinna wyglądać współpraca i jak dużo możemy się dzięki tej współpracy nauczyć – powiedział w Jaśle wicepremier Jarosław Gowin.

W ramach szwajcarskiej pomocy finansowej, Szwajcaria przekazała Polsce 489 milionów franków na wsparcie rozwoju regionalnego i ochrony granic, środowiska, nauki, ochrony zdrowia, współpracy partnerskiej oraz społeczeństwa obywatelskiego.

Projekt „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecze Wisłoki” to jeden z największych pilotażowych projektów w Polsce w zakresie odnawialnych źródeł energii realizowany na obszarze ok. 2 tys. km2 zamieszkałych przez ok. 280 tys. mieszkańców. Jego celem był zakup systemów solarnych, który przełoży się na ochronę zdrowia mieszkańców regionów, w których poziom zanieczyszczenia powietrza jest teraz bardzo wysoki.

Wartość projektu szacowana jest na 94,6 mln zł. W ramach niego wykonano: 8 250 instalacji kolektorów słonecznych w prywatnych budynkach mieszkalnych; 103 instalacje na budynkach użyteczności publicznej, szkołach, przedszkolach, ośrodkach zdrowia, szpitalach, obiektach sportowych i kulturalnych; 49 instalacji systemów fotowoltaicznych w budynkach użyteczności publicznej na terenie Związku Gmin Dorzecze Wisłoki.