Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

W Kijowie o odbudowie Ukrainy i drodze do integracji z Unią

Data publikacji: 13 maja 2024Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki wzięła udział w Kijowie w Międzynarodowym Kongresie Miast i Regionów „Partnerstwo Na Rzecz Zwycięstwa”. W spotkaniu uczestniczyli: prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Podczas konferencji prasowej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim, wojewoda podkarpacki mówiła o tematach poruszanych w Kijowie. A były to zagadnienia związane z drogą Ukrainy do integracji z Unią Europejską w oparciu o partnerstwa budowane przez poszczególne regiony. Ponadto z sytuacją osób, które zostały przesiedlone wewnątrz Ukrainy oraz aspektami medycznymi związanymi z rehabilitacją, zarówno medyczną, społeczną, ale też psychologiczną ofiar wojny. Wśród tematów był także ten dotyczący procesu odbudowy Ukrainy.

Oprócz oficjalnej części kongresu odbyło się także szereg spotkań bilateralnych. Wojewoda miała okazję rozmawiać między innymi z jej odpowiednikami na Ukrainie, czyli z przewodniczącymi wojskowej administracji państwowej z obwodu lwowskiego, chmielnickiego, zakarpackiego, ługańskiego, tarnopolskiego oraz z merami poszczególnych miast, jak Kamieniec Podolski, Truskawiec, Kamionka, czy Lwów.

Jakie będą efekty tych spotkań w najbliższym czasie?

– Wizyta przedsiębiorców na Ukrainie – mówiła Teresa Kubas-Hul. – Samorządowcy z Ukrainy są bardzo zainteresowani, żebyśmy przywieźli im przedsiębiorców z Podkarpacia. Chcą z nimi rozmawiać, chcą powiedzieć w jakim zakresie potrzebują wsparcia i w jakim obszarze nasi przedsiębiorcy mogliby realizować różnego rodzaju kontrakty. Póki co ukraiński biznes inwestuje, natomiast zagraniczny bardzo ostrożnie do tego podchodzi – zwracała uwagę.

Wojewoda podkarpacki dodała, że samorządowcy z Ukrainy poszukują partnerów w postaci innych polskich samorządów.

– Otworzyły się dla nich duże możliwości w ramach Funduszy Europejskich dotyczących programów Interreg – podkreślała. – Zmieniono bowiem zasady dla Ukrainy. Nie tylko obszary przygraniczne mogą aplikować, ale wszystkie regiony, które zostały dotknięte konfliktem zbrojnym, mogą być beneficjentami. Stąd tak duże zainteresowanie partnerami z Polski. Ukraińcy liczą na to, że mając partnera z Polski będą też w stanie pozyskać partnerów z innych krajów.

Wojewoda akcentowała również potrzebę wsparcia szkoleniowego i eksperckiego w zakresie całego procesu związanego z przygotowaniem, z integracją Ukrainy z UE. – Zadeklarowałam szeroko idącą pomoc.

Teresa Kubas-Hul przypomniała, że w Polsce 5 kwietnia powołana została Rada do spraw Współpracy z Ukrainą umiejscowiona w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Do jej zadań należy m.in. koordynowanie polskich działań na rzecz odbudowy Ukrainy i zapewnienie jak największego udziału polskich przedsiębiorstw w powojennej rekonstrukcji tego kraju. Rada będzie współpracować m.in. z Grupą G7, Komisją Europejską, władzami Ukrainy i właściwymi odpowiednikami do spraw odbudowy z innych krajów.

Przedstawicielstwo znajduje się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. W połowie kwietnia na konferencji prasowej poinformował o tym przewodniczący Rady poseł Paweł Kowal. Odpowiada ono za obsługę merytoryczną Rady i wsparcie zagranicznych wizyt pełnomocników z innych krajów.