Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Ruszyła strona o zagrożeniach CBRNE

Data publikacji: 29 marca 2024Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło stronę internetową, na której można znaleźć podstawowe informacje na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją.

Podstawowym celem tego projektu jest zwiększenie świadomości społecznej o zagrożeniach CBRNE i prawidłowych sposobach postępowania w sytuacji, gdy będziemy mieli z nimi do czynienia.

Pod adresem: https://alert.rcb.gov.pl można znaleźć:

* Poradniki do każdego z zagrożeń CBRNE. Zawierają one podstawowe informacje o zagrożeniu, jego źródłach, a co najważniejsze – sposobach unikania zagrożeń i zasadach postępowania, gdy do nich dojdzie. Poradniki zostały przygotowane również w języku angielskim i ukraińskim.

* Infografiki, które pokazują, jak postępować w przypadku danego zagrożenia, np. co zrobić, gdyby doszło do poparzenia kwasem, jak postępować w przypadku kontaktu skóry z zasadą oraz jak się zachować w obliczu zagrożenia biologicznego czy zarażenia eksplozją. Takich infografik jest 15.

* Animacje – przygotowane do każdego zagrożenia. Podobnie jak infografiki zawierają podstawową wiedzę: czym jest dane zagrożenie i jak postępować w przypadku jego wystąpienia. Oprócz wersji w języku polskim są także dostępne wersje anglo- i ukraińskojęzyczne.

* Gry edukacyjne – z myślą o najmłodszym odbiorcy. Uczestnicy zdobywa wiedzę z danego obszaru zagrożeń CBRNE i od razu może ją sprawdzić. Aby przejść do następnego etapu, trzeba poprawnie odpowiedzieć na pytania. W przypadku błędnej odpowiedzi gracz proszony jest o powtórny wybór odpowiedzi.

* Scenariusze lekcji dla nauczycieli.

* Księgę Komunikacji Kryzysowej, czyli podręcznik, który w pigułce zawiera zasady komunikacji kryzysowej oraz porady jak przygotować instytucję na potencjalny kryzys.

* Zakładkę „Bądź gotowy”, która zawiera informacje jak przygotować bliskich na zagrożenia (z koniecznością ewakuacji włącznie) i co powinno znaleźć się w plecaku ewakuacyjnym.

– W obecnej rzeczywistości geopolitycznej zagrożenia CBRNE (chemiczne, biologiczne, radiacyjne nuklearne oraz związane z eksplozją) mogą stanowić realne niebezpieczeństwo. Dlatego warto wiedzieć, jak się zachować w danej sytuacji i jak postępować, aby zminimalizować ryzyko tych zagrożeń – akcentuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. – Z zagrożeniami CBRNE możemy się zetknąć w naszym codziennym życiu: w domu, zakładzie pracy, placówce medycznej, szkole. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wierzymy, że przygotowana przez nas strona będzie dla wszystkich odbiorców cennym źródłem informacji i pomoże zdobyć niezbędną wiedzę, która pozwoli na unikanie zagrożenia.

Zawartość strony została przygotowana z wykorzystaniem Funduszy Norweskich, we współpracy z takimi instytucjami jak: Państwowa Agencja Atomistyki, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Komenda Główna Policji, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Główny Inspektorat Weterynarii, Główny Inspektorat Sanitarny.

Szczegóły dostępne tutaj.