Podsumowanie działałności podkarpackich strażaków

Narada PSP
17 lutego 2017

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wzięła udział w naradzie podsumowującej ubiegłoroczną działalność podkarpackiej Państwowej Straży Pożarnej.

 

Podczas spotkania, które odbyło się 16 lutego br.  podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Babiec przedstawił m. in. zagadnienia kadrowe, organizacyjne i finansowe. Działalność operacyjną, prewencyjną, szkoleniową, logistyczną oraz z zakresu IT przybliżyli zastępcy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP  bryg. Daniel Dryniak oraz mł. bryg. Andrzej Marczenia.

 

Według przedstawionych danych, w ubiegłym roku podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do 18 707 zdarzeń. Prawie 70 proc. z nich to tak zwane miejscowe zagrożenia, czyli interwencje niezwiązane z ogniem. Strażacy działali w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego, byli wzywani do wypadków drogowych i pomagali na akwenach wodnych. Usuwali także skutki burz, nawałnic i silnych opadów deszczu. 30 proc. interwencji to pożary – wśród nich ogromny odsetek stanowią pożary traw, nieużytków rolnych i obszarów leśnych. Ogień w domach i mieszkaniach (ponad 1 300 interwencji) pozbawił życia 8 osób, a do szpitali z poparzeniami i z objawami zatrucia dymem trafiło 113 rannych. Tu głównymi przyczynami pojawienia się ognia były: nieostrożność w posługiwaniu się ogniem, nieprawidłowa obsługa urządzeń grzewczych, niesprawnie działające urządzenia grzewcze czy nieszczelne przewody kominowe.

 

W naradzie uczestniczyli: poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków Zbigniew Chmielowiec, przedstawiciele komendanta głównego PSP, administracji rządowej, samorządowej, związków zawodowych, ochotniczych straży pożarnych, Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP oraz komendanci miejscy i powiatowi PSP z Podkarpacia.

 

Fot. KW PSP.