Podsumowanie działalności podkarpackich strażaków

Data publikacji: 17 lutego 2017Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wzięła udział w naradzie podsumowującej ubiegłoroczną działalność podkarpackiej Państwowej Straży Pożarnej.

Podsumowanie działalności podkarpackich strażaków

Podczas spotkania, które odbyło się 16 lutego br.  podkarpacki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Andrzej Babiec przedstawił m. in. zagadnienia kadrowe, organizacyjne i finansowe. Działalność operacyjną, prewencyjną, szkoleniową, logistyczną oraz z zakresu IT przybliżyli zastępcy podkarpackiego komendanta wojewódzkiego PSP  bryg. Daniel Dryniak oraz mł. bryg. Andrzej Marczenia.

Według przedstawionych danych, w ubiegłym roku podkarpaccy strażacy wyjeżdżali do 18 707 zdarzeń. Prawie 70 proc. z nich to tak zwane miejscowe zagrożenia, czyli interwencje niezwiązane z ogniem. Strażacy działali w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego, byli wzywani do wypadków drogowych i pomagali na akwenach wodnych. Usuwali także skutki burz, nawałnic i silnych opadów deszczu. 30 proc. interwencji to pożary – wśród nich ogromny odsetek stanowią pożary traw, nieużytków rolnych i obszarów leśnych. Ogień w domach i mieszkaniach (ponad 1 300 interwencji) pozbawił życia 8 osób, a do szpitali z poparzeniami i z objawami zatrucia dymem trafiło 113 rannych. Tu głównymi przyczynami pojawienia się ognia były: nieostrożność w posługiwaniu się ogniem, nieprawidłowa obsługa urządzeń grzewczych, niesprawnie działające urządzenia grzewcze czy nieszczelne przewody kominowe.

W naradzie uczestniczyli: poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków Zbigniew Chmielowiec, przedstawiciele komendanta głównego PSP, administracji rządowej, samorządowej, związków zawodowych, ochotniczych straży pożarnych, Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP oraz komendanci miejscy i powiatowi PSP z Podkarpacia.

 

Fot. KW PSP.