Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Konferencja naukowa „Międzynarodowe i europejskie aspekty prawnokarnej ochrony osób pokrzywdzonych – między teorią a praktyką”

Data publikacji: 30 maja 2019Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart otworzyła dzisiaj konferencję w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego we współpracy z Wojewodą Podkarpackim oraz z Sejmikiem Województwa Podkarpackiego w ramach projektu „Wybrane zagadnienia systemu zapobiegania przestępczości, jej przyczynom i uwarunkowaniom w kontekście porównawczoprawnym”, który sfinansowany został przez Ministra Sprawiedliwości z Funduszu Sprawiedliwości.

Celem konferencji było propagowanie wiedzy oraz idei ochrony osób pokrzywdzonych przestępstwem, w szczególności w wymiarze międzynarodowym jak i europejskim. Konferencja stanowiła także merytoryczne podsumowanie zadania badawczego „System międzynarodowego i europejskiego prawa karnego a zwalczanie przestępczości i ochrona praw człowieka”.

Otwierając konferencję wojewoda podkreśliła, jak ważne znaczenie w realiach demokratycznego państwa prawnego ma ochrona ofiar przestępstw. To od szybkiej i zdecydowanej reakcji państwa w walce z przestępczością zależy nasze poczucie bezpieczeństwa – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. 

Merytoryczną opiekę nad projektem i funkcję Przewodniczącego Rady Naukowej konferencji sprawował prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu, członek Rady Polityki Penitencjarnej przy Ministrze Sprawiedliwości, który wygłosił wykład inauguracyjny. Pozostałe referaty wygłosili m.in. prof. UR dr hab. Jan Olszewski, dr Kamil Szpyt z Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego, SSR dr Marcin Dudzik, SSR dr Beata Bury, dr Elżbieta Małecka z Uniwersytetu Rzeszowskiego. W konferencji wzięli udział licznie zgromadzeni funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Służby Więziennej, sędziowie, prokuratorzy, kuratorzy, a także przedstawiciele świata nauki.