IV posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

Data publikacji: 13 czerwca 201813 czerwca br. w siedzibie Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie odbyło się kolejne posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W spotkaniu udział wzięła wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz.

IPN.nominacja.4

Rozpoczynając obrady, dyrektor rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Dariusz Iwaneczko wręczył obecnej na wydarzeniu wicewojewodzie podkarpackiemu Lucynie Podhalicz akt powołania przez prezesa IPN dr Jarosława Szarka na członka Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Następnie, zgodnie z przyjętym porządkiem spotkania, wybrano nowego sekretarza Komitetu, którym został  Grzegorz Leszczyński. W dalszej kolejności zapoznano członków  z uzyskaną odpowiedzią z Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie dot. tablic na dworcach kolejowych w Sanoku, Przeworsku, Gorlicach Zagórzanach, Nowym Targu i Oświęcimiu.

Następnie przybyli wysłuchali wystąpienia Bogusława Kleszczowskiego (Wieloosobowe Stanowisko ds. Poszukiwań i Identyfikacji IPN Rzeszów) ws. prac archeologicznych na cmentarzu w Hruszowicach, po którym miała miejsce jeszcze prezentacja autorstwa Grzegorza Leszczyńskiego (Wieloosobowe Stanowisko ds. Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN Rzeszów) na temat planowanych upamiętnień w związku ze 100-leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Działalność Komitetów Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziałach IPN nawiązuje do Wojewódzkich Komitetów Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, które były lokalnymi podmiotami doradczymi w zakresie polityki historycznej w czasie funkcjonowania ustawowo zniesionej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W 2016 roku zadania Rady przejął Instytut Pamięci Narodowej.

Na podstawie informacji Oddziału IPN w Rzeszowie.