
Zagrożenie:
Ryzyko wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego (ponad 35 dni ze stężeniem powyżej 50 μg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.
Przewidywany czas trwania ryzyka:
Od dnia 24.02.2025 r. do dnia 31.12.2025 r.
Zagrożenie:
Ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu dopuszczalnego (20 μg/m3) dla pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu.
Przewidywany czas trwania ryzyka:
Od dnia 24.03.2025 r. do dnia 31.12.2025 r.
Szanowni Państwo!
Afrykański pomór świń – nie zagraża ludziom, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw utrzymujących świnie.
Choroba ta ostatnio intensywnie szerzy się w Polsce i w Państwach sąsiednich. Stwierdzenie ognisk tej choroby powoduje duże straty finansowe oraz blokuje obrót, handel i eksport trzody chlewnej i wieprzowiny.
Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki. Niestety powodem jej szerzenia bywa także człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.
Prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji:
- zgłaszanie zachorowań i padnięć świń oraz znalezionych padłych dzikich zwierząt do lekarza weterynarii,
- kupowanie świń wyłącznie z pewnego źródła,
- utrzymywanie świń w sposób wykluczający kontakt z dzikami,
- stosowanie tylko pasz zabezpieczonych przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
- wykładanie mat nasączonych środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie,
Jednocześnie informujemy, że przestrzeganie wymienionych zasad przyczyni się do ochrony gospodarstw przed tą chorobą, a w razie jej wystąpienia, umożliwi otrzymanie odszkodowań rekompensujących straty.