Informujemy, że w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie rozpoczęto procedurę naboru projektów na 2023 rok, przewidzianych do dofinansowania w ramach „Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022 – 2024”, którego głównym celem jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa poprzez wspieranie inicjatyw lokalnych.
Zgodnie z założeniami programu o dofinansowanie mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe.
W roku bieżącym można zgłaszać projekty dotyczące dwóch celów szczegółowych:
Cel szczegółowy nr 1 – Wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa.
Cel szczegółowy nr 2 – Podnoszenie świadomości na temat społecznych zagrożeń bezpieczeństwa w wymiarze lokalnym i skutecznych metod ich zapobiegania.
Maksymalna kwota dofinansowania jednego projektu to 100 000 zł. Wojewodowie mogą wskazać do realizacji 12 propozycji projektów z terenu województwa. Projekty z województwa podkarpackiego nadesłane do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w ramach przedmiotowego programu zostaną ocenione przez Wojewódzki Zespół ds. Programu, a najlepsze przekazane do dalszego procedowania w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, jako priorytetowe należy potraktować działania związane z budową/modernizacją/doposażeniem przejść dla pieszych oraz zapewnieniem bezpieczeństwa w miejscach szczególnie niebezpiecznych z uwzględnieniem budowy/modernizacji systemów monitoringu miejskiego, a także działania w obszarze bezpieczeństwa związane z edukacją i profilaktyką dla bezpieczeństwa w zakresie cyberprzestrzeni, ruchu drogowego oraz szkodliwości substancji psychoaktywnych.
Ze względu na konkursowy charakter procedury kwalifikacyjnej, wypełnioną dokumentację (w wersji papierowej i elektronicznej), zgodnie z załączoną procedurą należy dostarczyć do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie do dnia 24 marca 2023 r. (decyduje data wpływu).
Procedura przygotowania i przesłania wniosku
- Sporządzić wymagane dokumenty:
- Wniosek o dofinansowanie (wersja papierowa – 1 egzemplarz).
Dodatkowe informacje dotyczące wypełnienia wniosku:- Należy uzupełnić wszystkie wymagane pola.
- Maksymalna wnioskowana kwota dotacji to: 100 000,00 zł.
- Termin realizacji projektu będzie uzależniony od terminu uruchomienia środków – najlepiej założyć około 7 miesięcy (od czerwca do końca grudnia br.).
- Wszelkie działania w ramach projektu muszą być zrealizowane nie później niż do 31 grudnia 2023 r.
- Adresaci projektu – muszą być określeni liczbą.
- Wniosek musi być podpisany na ostatniej stronie w miejscu: „Etap I” – podpis składa osoba/osoby upoważniona/e do reprezentacji beneficjenta z jednostki samorządu terytorialnego/organizacji pozarządowej, który odpowiada za realizację projektu.
- Karta oceny formalnej projektu (wersja papierowa – 1 egzemplarz) podpisana przez osobę/y upoważnioną/e do podpisania wniosku.
- Załączniki do wniosku:
- Płyta CD-R, która zawiera: wersje elektroniczne (edytowalne) wniosku o dofinansowanie oraz karty oceny formalnej,
- Dodatkowe załączniki (nie są obowiązkowe). Mogą to być wszelkie dokumenty, mające wpływ na ocenę projektu np. deklaracje współpracy, partnerstwa, opinie, stanowiska instytucji działających w danym obszarze bezpieczeństwa, publikacje nt. dotychczasowych bądź bieżących realizacji działań profilaktyczno-prewencyjnych na danym terenie, dokumentacja prasowa, multimedialna itd.
- Wniosek o dofinansowanie (wersja papierowa – 1 egzemplarz).
- Sporządzone dokumenty (wniosek, karta oceny formalnej, płyta CD-R, ewentualne dodatkowe załączniki) umieścić w kopercie, kopertę zakleić i opisać poprzez podanie nazwy wnioskodawcy, celu szczegółowego oraz tytułu projektu:
Razem Bezpieczniej – wnioskodawca – cel szczegółowy – tytuł projektu.
- Sporządzić pismo przewodnie do przygotowanego projektu.
- Kopertę ze sporządzoną dokumentacją oraz pismem przewodnim umieścić w nowej kopercie (z dopiskiem „Razem Bezpieczniej”) i dostarczyć na adres:
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
ul. Grunwaldzka 15
35-959 Rzeszów