Krajowy Zasób Nieruchomości

Krajowy zasób nieruchomości

Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) to nowa państwowa osoba prawna powołana 11 września 2017 r., której główny celem jest poprawa dostępności mieszkań w Polsce, w szczególności mieszkań na wynajem dla osób nieposiadających zdolności kredytowej.

Krajowy Zasób Nieruchomości pełni funkcję tzw. banku ziemi, który gromadzi nieruchomości Skarbu Państwa i gospodaruje nimi. Nieruchomości te mają być przeznaczone pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu, w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności.

Krajowy Zasób Nieruchomości stanowi fundament realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego. Do KZN mają być przekazywane jedynie informacje o gruntach, które mogą być przydatne dla wybudowania na nich mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus.

Krajowy Zasób Nieruchomości będzie również realizował zadania związane z ochroną praw najemców. Ma dbać o spełnianie warunków dotyczących powierzchni mieszkań przeznaczonych na wynajem w danej inwestycji, wysokość opłat eksploatacyjnych czy warunków zawierania i wypowiadania umów najmu.

Krajowy Zasób Nieruchomości ma być także wsparciem dla gmin w rozwoju budownictwa socjalnego i społecznego budownictwa czynszowego.

 

Pliki do pobrania:

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z polityką prywatności serwisu.

×