Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Konkurs Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości 2023 (EEPA 2023)

Data publikacji: 5 lipca 2023Zapraszamy do przesłania zgłoszenia do konkursu Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości 2023.

Formularz zgłoszeniowy (załącznik) można przesłać drogą elektroniczną do 7 lipca 2023 r. na adres e-mail: Joanna.Drobinska@mrit.gov.pl (w wersji word i pdf).

Konkurs EEPA jest formą wyróżnienia najlepszych promotorów i inicjatyw w dziedzinie przedsiębiorczości w Europie. EEPA to również forum do nawiązywania współpracy i dzielenia się dobrymi praktykami.

Konkurs jest adresowany do władz krajowych, regionalnych lub lokalnych bądź partnerstw publiczno-prywatnych, a także do MŚP w kategorii 6: Przedsiębiorczość odpowiedzialna i wspierająca włączenie społeczne). 

Projekt można zgłosić w jednej z sześciu kategorii konkursu: 

1.   Promowanie ducha przedsiębiorczości.
2.   Inwestowanie w umiejętności przedsiębiorcze.
3.   Wspieranie transformacji cyfrowej.
4.   Poprawa otoczenia biznesowego i wspieranie internacjonalizacji biznesu.
5.   Wspieranie zrównoważonej transformacji.
6.   Przedsiębiorczość odpowiedzialna i wspierająca włączenie społeczne.

Dwa etapy konkursu:

1.   Etap krajowy – wyłania 2 inicjatywy z różnych kategorii, które następnie są zgłaszane do etapu europejskiego.
2.   Etap europejski – wyłania zwycięzcę w każdej z 6 kategorii konkursu i przyznaje nagrodę główną.

Finał EEPA 2023 odbędzie się 13-15 listopada 2023 r. w Bilbao w Hiszpanii podczas Zgromadzenia MŚP (SME Assembly), na które zostaną zaproszeni przedstawiciele inicjatyw wybranych na etapie krajowym. Organizatorzy EEPA pokrywają koszty noclegu i transportu. Zaproszenie otrzymuje jedna osoba z danej organizacji, przy czym w przypadku trafienia inicjatywy, w ramach danej kategorii, na tzn. krótką listę kandydatów wytypowanych do wygranej jest możliwość wyjazdu dwóch przedstawicieli organizacji.

Ważne informacje:

  • Inicjatywę można zgłosić tylko w jednej z sześciu kategorii.
  • Inicjatywa trwa albo trwała co najmniej 15 miesięcy.
  • MŚP (objęte definicją MŚP) mogą wziąć udział w konkursie tylko w 6 kategorii, pod warunkiem, że zgłaszany projekt nie jest podstawową działalnością firmy, a w pozostałych przypadkach, jeśli jest to formuła PPP. Projekty pochodzące wyłącznie od prywatnych przedsiębiorstw lub osób fizycznych nie kwalifikują się do konkursu. 
  • Jeśli organizacja podejmuje wiele działań wpisujących się w różne kategorie konkursu, to zachęcamy do wyboru jednego, konkretnego działania/projektu do zgłoszenia.

Członkowie komisji konkursowej zwracają uwagę na takie aspekty jak: 

  • Nowe pomysły wsparcia przedsiębiorczości (co wyróżnia daną inicjatywę).
  • Możliwość odtworzenia projektu w innym regionie. 
  • Wpływ inicjatywy na lokalną gospodarkę.
  • Dobrze opracowane zgłoszenie, napisane zwięźle i prostym językiem i przede wszystkim zawierające efekty podjętych działań.
  • Oprawa wizualna.

Warto przypomnieć, że konkurs EEPA 2022 zakończył się wygraną polskiego projektu Przedsiębiorcze Dzieciaki z Lublina w kategorii 1. Promowanie Ducha Przedsiębiorczości. Projekt polega na wspieraniu kreatywności i pobudzaniu umiejętności przedsiębiorczych wśród dzieci w wieku 6-10 lat. 

Polskę podczas EEPA 2022 w Pradze reprezentowały dwie inicjatywy:

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi EEPA:

Źródło.

 

Pliki do pobrania: