Rada Ministrów przyjęła uchwałę nr 157 z dnia 17 grudnia 2024 r. Aby lepiej dostosować realizację Programu do potrzeb odbiorców, wprowadzone zostały zmiany w strukturze wydatków, zwiększono elastyczność w zakresie inwestycji i doprecyzowano zakres działań objętych wsparciem.
Celem Programu jest poprawa jakości życia mieszkańców północno – wschodnich obszarów przygranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, ograniczenie negatywnych skutków inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz stworzenie trwałych podstaw umożliwiających rozwój społeczno – gospodarczy z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Program obejmuje swoim zasięgiem pas 21 przygranicznych powiatów i wchodzących w ich skład gmin oraz 4 miasta na prawach powiatu, znajdujące się w bliskiej odległości od granicy.
Są to powiaty:
- w województwie lubelskim: bialski, chełmski, hrubieszowski, tomaszowski i włodawski oraz miasto Biała Podlaska i miasto Chełm;
- w województwie podkarpackim: bieszczadzki, jarosławski, lubaczowski i przemyski oraz miasto Przemyśl;
- w województwie podlaskim: augustowski, białostocki, hajnowski, sejneński, siemiatycki, sokólski i suwalski oraz miasto Suwałki;
- w województwie warmińsko-mazurskim: bartoszycki, braniewski, gołdapski, kętrzyński i węgorzewski.
Szczegóły dotyczące alokacji środków na poszczególne działania w latach 2025-2030 zostaną opublikowane po zatwierdzeniu podziału środków przez ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego.