Podstawa prawna
- art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 1 października 2024 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego stanowi, iż z budżetu państwa mogą być udzielane jednostkom samorządu terytorialnego dotacje celowe na realizację zadań związanych z usuwaniem bezpośrednich zagrożeń dla bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz z usuwaniem skutków powodzi i osuwisk ziemnych oraz usuwaniem skutków innych klęsk żywiołowych.
- Wytyczne Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie zasad i trybu udzielania jednostkom samorządu terytorialnego dotacji celowych z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych związanych z remontem, przebudową i odbudową obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej z dnia 30 września 2024 r.
- Zarządzenie Nr 280/2024 Wojewody Podkarpackiego z dnia 19 listopada 2024 roku w sprawie powołania wojewódzkiej komisji ds. weryfikacji strat w infrastrukturze komunalnej zniszczonej lub uszkodzonej w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej.
Zasady oraz tryb dokumentowania szkód:
- Zgłoszenie szacunkowych strat w infrastrukturze komunalnej do Wojewódzkiego Centrum Zarządzenia Kryzysowego w Rzeszowie oraz do Wydziału Środowiska i Rolnictwa Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie nie później niż w ciągu 48h od ustąpienia zjawiska noszącego znamiona klęski żywiołowej.
Należy podać:
- rodzaj zdarzenia mającego znamiona klęski żywiołowej (np. powódź, powóź opadowa, deszcz nawalny, grad, huragan, silne wiatry etc.),
- datę wystąpienia zdarzenia,
- zakres szkód (infrastruktura drogowa, mostowa itp.),
- wstępna, szacunkowa wartość strat.
W przypadku niedochowania terminu przedłożenia zawiadomienia o zdarzeniu mającym znamiona klęski żywiołowej, a następnie przedłożeniu protokołu sporządzonego przez komisję gminną/powiatową/samorządu województwa ds. szacowania strat w infrastrukturze komunalnej spowodowanych przez zdarzenia mające znamiona klęski żywiołowej wojewódzka komisja może odstąpić od dokonania weryfikacji strat.
- Powołanie przez jst. komisji ds. szacowania strat w infrastrukturze komunalnej, przystąpienie do prac i sporządzenie protokołu.
Wzór protokołu oraz wykaz załączników określa Zarządzenie Wojewody Podkarpackiego:
https://rzeszow.uw.gov.pl/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych/szacowanie-strat-w-infrastrukturze
- Skierowanie wniosku o ekspertyzę do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, w celu potwierdzenia wystąpienia danego zjawiska na danym terenie i w określonym czasie. W uzasadnionych przypadkach Wojewoda może odstąpić od wymagania ww. ekspertyzy.
- Przekazanie protokołu wraz z załącznikami do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w terminie 14 dni od ustąpienia ww. zjawiska – bądź zwrócenie się pisemnie o możliwość wydłużenia tego terminu do 30 dni.
- Sprawdzenie przez pracowników Wydziału Środowiska i Rolnictwa Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie otrzymanej dokumentacji i ewentualne wezwanie do jej uzupełnienia.
- Weryfikacja strat w terenie i sporządzenie protokołu weryfikacji przez wojewódzką komisję.
- Szacowaniu podlega wyłącznie wartość strat, a nie wartość odbudowy zniszczonych obiektów.
Zasady oraz tryb udzielania dotacji z rezerwy celowej budżetu państwa.
- W przypadku spełnienia warunków z Wytycznych, tj. gdy wartość strat
w infrastrukturze komunalnej, wywołanych klęską żywiołową jest nie mniejsza niż 5% dochodów własnych jednostki na rok bezpośrednio poprzedzający rok wystąpienia klęski żywiołowej, Samorząd przedkłada do wojewody propozycję zadań do realizacji w bieżącym roku budżetowym zgodnie ze wzorem określonym w załączniku do Zarządzenia Wojewody Podkarpackiego.
Wraz z listą zadań należy przedłożyć:
- czytelne mapy poglądowe z zaznaczonymi obiektami będącymi przedmiotem zadania, umożliwiającymi lokalizację obiektów w terenie,
- kopie aktualnych wypisów z ewidencji gruntów potwierdzających prawo własności lub jakikolwiek dokument potwierdzający własność zniszczonego obiektu,
- Kosztorysy inwestorskie dla obiektów będących przedmiotem zadania, podpisane przez osobę sporządzającą, które pozwolą szczegółowo ustalić koszty oraz zakres planowanych prac.
- Wartość przedkładanych propozycji zadań do realizacji podlegających dofinansowaniu nie może być mniejsza niż 50 tysięcy złotych, a wartość dotacji nie może być niższa niż 40 tysięcy złotych – odrębnie dla każdego zadania.
- Wysokość dotacji nie może przekroczyć 80 % kosztów realizacji zadania.
- Weryfikacja przedłożonych dokumentów, w szczególności pod względem ich kwalifikowalności.
- Wnioskowanie do Ministra Finansów, za pośrednictwem MSWiA o uruchomienie środków z rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczonej na przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych lub ich usuwanie i uzyskanie wymaganej decyzji .
- Przedkładanie przez samorządy do Wojewody Podkarpackiego wniosków o dofinansowanie przedmiotowych zadań (wzór wniosku oraz wymagane załączniki dostępne w zakładce pn. „Dokumenty niezbędne do przygotowania umowy”).
https://rzeszow.uw.gov.pl/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych/odbudowa-infrastruktury
- Zawieranie umów o dotacje z rezerwy celowej budżetu państwa z jednostkami samorządu terytorialnego.
Wytyczne Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie zasad i trybu udzielania jednostkom samorządu terytorialnego dotacji celowych z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych związanych z remontem, przebudową i odbudową obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej znajdują się na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie
w stronach tematycznych pn. „Usuwanie Skutków Klęsk Żywiołowych” w zakładce „Odbudowa infrastruktury”.
https://rzeszow.uw.gov.pl/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych/odbudowa-infrastruktury
Szczegółowa procedura szacowania strat w infrastrukturze komunalnej i uruchamiania środków finansowych z rezerwy celowej budżetu państwa określone zostały Zarządzeniem Wojewody Podkarpackiego, które mieszczą się na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w stronach tematycznych pn. „Usuwanie Skutków Klęsk Żywiołowych” w zakładce „Szacowanie strat w infrastrukturze”.
https://rzeszow.uw.gov.pl/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych/szacowanie-strat-w-infrastrukturze