Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Szacowanie strat w infrastrukturze komunalnej oraz udzielanie dotacji dla jednostek samorządu terytorialnego poszkodowanych w wyniku zdarzeń o charakterze klęski żywiołowej

Data publikacji: 10 lipca 2025Jednostki samorządu terytorialnego, które poniosły straty w infrastrukturze komunalnej w wyniku zdarzeń o charakterze klęski żywiołowej, mogą ubiegać się o przyznanie dofinansowania na ich usunięcie z rezerwy celowej budżetu państwa po zakończonej procedurze szacowania strat.

Napis komunikat na białym tle

Podstawa prawna

  • art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 1 października 2024 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego stanowi, iż z budżetu państwa mogą być udzielane jednostkom samorządu terytorialnego dotacje celowe na realizację zadań związanych z usuwaniem bezpośrednich zagrożeń dla bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz z usuwaniem skutków powodzi i osuwisk ziemnych oraz usuwaniem skutków innych klęsk żywiołowych.
  • Wytyczne Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie zasad i trybu udzielania jednostkom samorządu terytorialnego dotacji celowych z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych związanych z remontem, przebudową i odbudową obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej z dnia 30 września 2024 r.
  • Zarządzenie Nr 280/2024 Wojewody Podkarpackiego z dnia 19 listopada 2024 roku w sprawie powołania wojewódzkiej komisji ds. weryfikacji strat w infrastrukturze komunalnej zniszczonej lub uszkodzonej w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej.

Zasady oraz tryb dokumentowania szkód:

  1. Zgłoszenie szacunkowych strat w infrastrukturze komunalnej do Wojewódzkiego Centrum Zarządzenia Kryzysowego w Rzeszowie oraz do Wydziału Środowiska i Rolnictwa Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie nie później niż w ciągu 48h od ustąpienia zjawiska noszącego znamiona klęski żywiołowej.

Należy podać:

  • rodzaj zdarzenia mającego znamiona klęski żywiołowej (np. powódź, powóź opadowa, deszcz nawalny, grad, huragan, silne wiatry etc.),
  • datę wystąpienia zdarzenia,
  • zakres szkód (infrastruktura drogowa, mostowa itp.),
  • wstępna, szacunkowa wartość strat.

W przypadku niedochowania terminu przedłożenia zawiadomienia o zdarzeniu mającym znamiona klęski żywiołowej, a następnie przedłożeniu protokołu sporządzonego przez komisję gminną/powiatową/samorządu województwa ds. szacowania strat w infrastrukturze komunalnej spowodowanych przez zdarzenia mające znamiona klęski żywiołowej wojewódzka komisja może odstąpić od dokonania weryfikacji strat.

  1. Powołanie przez jst. komisji ds. szacowania strat w infrastrukturze komunalnej, przystąpienie do prac i sporządzenie protokołu.

Wzór protokołu oraz wykaz załączników określa Zarządzenie Wojewody Podkarpackiego:

https://rzeszow.uw.gov.pl/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych/szacowanie-strat-w-infrastrukturze

  1. Skierowanie wniosku o ekspertyzę do Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, w celu potwierdzenia wystąpienia danego zjawiska na danym terenie i w określonym czasie. W uzasadnionych przypadkach Wojewoda może odstąpić od wymagania ww. ekspertyzy.
  2. Przekazanie protokołu wraz z załącznikami do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w terminie 14 dni od ustąpienia ww. zjawiska – bądź zwrócenie się pisemnie o możliwość wydłużenia tego terminu do 30 dni.
  3. Sprawdzenie przez pracowników Wydziału Środowiska i Rolnictwa Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie otrzymanej dokumentacji i ewentualne wezwanie do jej uzupełnienia.
  4. Weryfikacja strat w terenie i sporządzenie protokołu weryfikacji przez wojewódzką komisję.
  5. Szacowaniu podlega wyłącznie wartość strat, a nie wartość odbudowy zniszczonych obiektów.

Zasady oraz tryb udzielania dotacji z rezerwy celowej budżetu państwa.

  1. W przypadku spełnienia warunków z Wytycznych, tj. gdy wartość strat
    w infrastrukturze komunalnej, wywołanych klęską żywiołową jest nie mniejsza niż 5% dochodów własnych jednostki na rok bezpośrednio poprzedzający rok wystąpienia klęski żywiołowej, Samorząd przedkłada do wojewody propozycję zadań do realizacji w bieżącym roku budżetowym zgodnie ze wzorem określonym w załączniku do Zarządzenia Wojewody Podkarpackiego.

Wraz z listą zadań należy przedłożyć:

  • czytelne mapy poglądowe z zaznaczonymi obiektami będącymi przedmiotem zadania, umożliwiającymi lokalizację obiektów w terenie,
  • kopie aktualnych wypisów z ewidencji gruntów potwierdzających prawo własności lub jakikolwiek dokument potwierdzający własność zniszczonego obiektu,
  • Kosztorysy inwestorskie dla obiektów będących przedmiotem zadania, podpisane przez osobę sporządzającą, które pozwolą szczegółowo ustalić koszty oraz zakres planowanych prac.
  1. Wartość przedkładanych propozycji zadań do realizacji podlegających dofinansowaniu nie może być mniejsza niż 50 tysięcy złotych, a wartość dotacji nie może być niższa niż 40 tysięcy złotych – odrębnie dla każdego zadania.
  2. Wysokość dotacji nie może przekroczyć 80 % kosztów realizacji zadania.
  3. Weryfikacja przedłożonych dokumentów, w szczególności pod względem ich kwalifikowalności.
  4. Wnioskowanie do Ministra Finansów, za pośrednictwem MSWiA o uruchomienie środków z rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczonej na przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych lub ich usuwanie i uzyskanie wymaganej decyzji .
  5. Przedkładanie przez samorządy do Wojewody Podkarpackiego wniosków o dofinansowanie przedmiotowych zadań (wzór wniosku oraz wymagane załączniki dostępne w zakładce pn. „Dokumenty niezbędne do przygotowania umowy”).

https://rzeszow.uw.gov.pl/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych/odbudowa-infrastruktury

  1. Zawieranie umów o dotacje z rezerwy celowej budżetu państwa z jednostkami samorządu terytorialnego.

Wytyczne Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie zasad i trybu udzielania jednostkom samorządu terytorialnego dotacji celowych z budżetu państwa na dofinansowanie zadań własnych związanych z remontem, przebudową i odbudową obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej znajdują się na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie
w stronach tematycznych pn. „Usuwanie Skutków Klęsk Żywiołowych” w zakładce „Odbudowa infrastruktury”.

https://rzeszow.uw.gov.pl/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych/odbudowa-infrastruktury

Szczegółowa procedura szacowania strat w infrastrukturze komunalnej i uruchamiania środków finansowych z rezerwy celowej budżetu państwa określone zostały Zarządzeniem Wojewody Podkarpackiego, które mieszczą się na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w stronach tematycznych pn. „Usuwanie Skutków Klęsk Żywiołowych” w zakładce „Szacowanie strat w infrastrukturze”.

https://rzeszow.uw.gov.pl/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych/szacowanie-strat-w-infrastrukturze

Dodatkowe informacje i wyjaśnienia można uzyskać w Wydziale Środowiska i Rolnictwa Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.
 
dane kontaktowe:
tel.: 17 867-19-18
godziny pracy: Pon. – Pt. 7:30 – 15:30 (Wt. 8:00 – 16:00)