Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Jodek potasu – lista miejsc dystrybucji na terenie województwa podkarpackiego

Działania związane z dystrybucją jodku potasu są realizowane w ramach standardowej procedury, przewidzianej w przepisach prawa i stosowanej na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

Przekazanie i dystrybucja do odbiorcy końcowego, czyli do mieszkańców regionu, będą mogły nastąpić dopiero po stosownym  komunikacie. Na ten moment zagrożenie radiacyjne nie występuje. W związku z tym nie ma podstaw do wydawania tabletek.

Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Polską Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla mieszkańców województwa podkarpackiego.

Zgodnie ze wskazaniami medycznym preparat jodku potasu przeznaczony jest dla ludności do ukończenia 60 roku życia. 

Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.