Termin na wniesienie odwołania od orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydanego przez powiatowy zespół wynosi 14 dni od dnia odbioru orzeczenia.
Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności składa się każdorazowo za pośrednictwem zespołu powiatowego, który orzeczenie wydał.
Osoba, która w określonym wyżej terminie nie złożyła odwołania (uchybiła terminowi) może złożyć odwołanie wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania. We wniosku tym strona zobowiązana jest uprawdopodobnić, że uchybienie to nastąpiło nie z jej winy.
Nie obowiązuje żaden sformalizowany druk odwołania. Zgodnie z art. 128 Kpa odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji. Mając jednak na uwadze właściwe zrozumienie intencji odwołującego się przez organ drugiej instancji zaleca się, by z treści odwołania wynikał jego zakres.
Powiatowy zespół, który wydał orzeczenie, obowiązany jest przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy do Wojewódzkiego Zespołu w terminie siedmiu dni od dnia, w którym otrzymał odwołanie, jeżeli w tym terminie nie wydał nowego orzeczenia. Wraz z odwołaniem powiatowy zespół przesyła akta postępowania, w tym dokumentację medyczną załączoną do wniosku o wydanie orzeczenia. Nie mam zatem konieczności ponownego przedkładania przed Wojewódzkim Zespołem tej samej dokumentacji, która była w posiadaniu powiatowego zespołu.
Termin na rozpatrzenie odwołania przez Wojewódzki Zespół wynosi jeden miesiąc od dnia, w którym otrzymał odwołanie.
W postępowaniu odwoławczym przed Wojewódzkim Zespołem, w sprawach o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, stosuje się odpowiednio tryb postępowania przed powiatowym zespołem.
Wynikiem postępowania odwoławczego może być:
- uchylenie w całości lub w części decyzji powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności jeśli została wydana niezgodnie z istniejącym stanem faktycznym i obowiązującymi przepisami prawa i wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
- uchylenie w całości decyzji powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia w razie naruszenia przepisów postępowania orzeczniczego.
- utrzymanie w mocy orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności jako zgodnego ze stanem faktycznym i obowiązującymi przepisami prawa.
- umorzenie postępowania w razie wycofania odwołania przez stronę lub w przypadku zaistnienia przesłanki bezprzedmiotowości postępowania.
Wojewódzki Zespół nie może wydać orzeczenia na niekorzyść strony odwołującej się, chyba że zaskarżone orzeczenie rażąco narusza prawo lub rażąco narusza interes społeczny.
Uwaga:
Wojewódzki Zespół nie zwraca kosztów dojazdu na posiedzenie składu orzekającego, ponieważ przepisy normujące zasady orzekania o niepełnosprawności nie przewidują zwrotu kosztów dojazdu na posiedzenie. Należy podkreślić, że postępowanie o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności wszczynane jest włącznie na wniosek strony.