Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zwiększenie kontroli i większa aktywność inspekcji na granicy polsko-ukraińskiej

Data publikacji: 4 lutego 2024W związku z sytuacją panującą na granicy polsko-ukraińskiej, Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul podjęła działania mające na celu uszczelnienie systemu kontroli towarów wjeżdżających do Polski.

W związku z sytuacją panującą na granicy polsko-ukraińskiej, a co za tym idzie, niepokojem wśród rolników, Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul podjęła działania mające na celu uporządkowanie, a przede wszystkim uszczelnienie systemu kontroli towarów wjeżdżających do Polski. W niedzielę od wczesnych godzin porannych na Podkarpaciu przebywał także Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.   

Na polecenie Prezesa Rady Ministrów, 27 stycznia w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyło się spotkanie z udziałem szefów wszystkich służb inspekcji odpowiedzialnych za kontrole artykułów rolno-spożywczych na granicy polsko-ukraińskiej. W przeprowadzonej naradzie uczestniczyli również Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul oraz Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski.

Celem narady było skoordynowanie i usprawnienie pracy wszystkich służb i inspekcji odpowiedzialnych za prowadzenie kontroli granicznej.

W wyniku przeprowadzonej narady, już we wtorek 30 stycznia w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie z udziałem służb i inspekcji podległych Wojewodzie Podkarpackiemu przy udziale służb granicznych, tj. Granicznego Inspektora Sanitarnego i Granicznego Inspektora Weterynarii oraz przedstawicieli Krajowej Administracji Skarbowej.

– W związku z sytuacją panującą na granicy polsko-ukraińskiej, a co za tym idzie, niepokojem wśród polskich rolników i producentów żywności, podjęłam działania mające na celu uporządkowanie, a przede wszystkim uszczelnienie systemu kontroli towarów wjeżdżających do Polski – mówi wojewoda Teresa Kubas-Hul.

Jak poinformowała w niedzielę podczas konferencji prasowej, podejmowane działania w najbliższym czasie będą skutkować zdecydowanym wzmocnieniem kontroli oraz zwiększeniem aktywności poszczególnych służb i inspekcji.

Wojewoda Podkarpacki wraz ze służbami i inspekcjami przygotowała nowy, lepiej skoordynowany system działań zmierzający do poprawy sytuacji.

W toku prowadzonych rozmów podjęto następujące działania i ustalenia:

 1. Wzmożenie kontroli artykułów rolno-spożywczych przewożonych przez granicę – służby i inspekcje zostały zobowiązane do prowadzenia badań w cyklach całodobowych.
 2. Dokonywanie kontroli fitosanitarnej w stosunku do każdej przesyłki przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
 3. Wykonywanie na bieżąco kontroli granicznych w stosunku do wszystkich zgłoszeń przez Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
 4. Zwiększenie o 40 procent liczby wykonywanych badań laboratoryjnych przez Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny.
 5. Na przejściach granicznych w Korczowej oraz w Medyce prowadzenie odpraw sanitarnych w systemie ciągłym.
 6. W związku ze zwiększonym napływem oleju słonecznikowego deklarowanego jako przeznaczonego na cele techniczne, Powiatowe Inspektoraty Sanitarne wzmogą nadzór nad identyfikowalnością oleju słonecznikowego stosowanego w zakładach przetwórstwa spożywczego i w punktach gastronomicznych.
 7. Wojewódzki Lekarz Weterynarii wydał polecenie Powiatowym Lekarzom Weterynarii natychmiastowego i obowiązkowego sprawdzania wszystkich powiadomień dotyczących przesyłek towarów z Ukrainy.
 8. Prace inspektorów weterynarii zostaną przedłużone na przejściu granicznym w Korczowej do 24 godzin przez 7 dni w tygodniu.
 9. Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny został zobligowany do niezwłocznego zgłaszania wykrytych nieprawidłowości, w tym prób ominięcia kontroli towarów wprowadzanych na terytorium Polski.
 10. Usprawniony zostanie przepływ informacji:
  • na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego uruchomiona zostanie zakładka zawierająca bieżące informacje na temat liczby pojazdów i transportów przekraczających granicę.
  • Informacje będą także na bieżąco udostępniane przez kanały w mediach społecznościowych, głównie na Facebooku.
  • Rzecznik prasowy wojewody będzie przekazywał cykliczne komunikaty do mediów oraz organizacji zrzeszających rolników.

– Jako przedstawiciel rządu w terenie będę koordynowała współpracę wszystkich służb, ale też i działań, które będą podejmowane, czy to przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, czy też Ministra Spraw Zagranicznych” – podkreśla wojewoda Teresa Kubas-Hul.

W niedzielę (4.02) przejścia graniczne polsko-ukraińskie, od godzin porannych odwiedzał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Czesław Siekierski. Dotychczasowe ustalenia poczynione przez Ministra to przede wszystkim zwiększenie etatów Granicznego Lekarza Weterynarii, tak aby umożliwić prowadzenie całodobowych kontroli.

– Przeprowadzony przez Wojewódzki Inspektor Sanitarny przegląd bazy laboratoryjnej wykazał, iż przeprowadzanie badań poszczególnych środków spożywczych może zostać zwiększone 4-5 krotnie – informuje Adam Sidor, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Zastępca Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie – Jacek Wojdylak, zapewnia, że KAS przeprowadza skuteczną kontrolę związaną z realizacją odpraw produktów rolnych pochodzących lub przywożonych z Ukrainy, a wszystkie zgłoszenia celne, we współpracy z innymi inspekcjami granicznymi, są szczegółowo kontrolowane i nadzorowane, tak aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa na rynku.

Nowy system ma na celu skoordynowanie pracy wszystkich służb z terenu województwa podkarpackiego i lubelskiego, tak aby następowała wymiana informacji między nimi, a także wzmożona została liczba kontroli, które są konieczne ze względu na zwiększenie tranzytu towarów przez granicę.