Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zanim wybierzesz się nad wodę, sprawdź „Serwis kąpieliskowy”

Data publikacji: 11 czerwca 2024Na interaktywnej mapie zaznaczone są wszystkie oficjalnie działające kąpieliska w Polsce.

Motorówka ratownictwa wodnego

Sezon kąpielowy w Polsce rozpoczął się 1 czerwca i potrwa do 30 września. Przez te cztery miesiące poszczególni organizatorzy mogą otwierać swoje kąpieliska – na cały sezon albo tylko na jego część.

Jakość wody w kąpieliskach bada Państwowa Inspekcja Sanitarna. Wyniki badań można sprawdzić w „Serwisie kapieliskowym” na stronie:

https://sk.gis.gov.pl/

Znajdź swoje kąpielisko

Obsługa portalu jest prosta. Na interaktywnej mapie zaznaczone są wszystkie oficjalnie działające kąpieliska. Kiedy klikniemy w wybrane kąpielisko, zobaczymy komunikat dotyczący trwania sezonu kąpielowego dla danego kąpieliska.

Jeśli kąpielisko jest aktywne, czyli sezon kąpielowy już się w nim rozpoczął, można odczytać pełną wersję raportu zawierającego m.in. dane o:

  • jakości wody,
  • infrastrukturze kąpieliska,
  • kwestiach organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem kąpieliska.

Dowiemy się zatem np. czy na plażę można zabierać zwierzęta domowe, czy jest wytyczone miejsce dla dzieci, czy jest ratownik, czy są toalety, przebieralnie, natryski, czy jest możliwość cumowania sprzętu wodnego.

Jeśli kąpielisko jest nieaktywne, pojawi się informacja dotycząca rozpoczęcia i zakończenia sezonu kąpielowego, a szczegółowy raport będzie dostępny po jego otwarciu.

Badania wody

Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi badanie wody nie wcześniej niż 10 dni przed otwarciem sezonu kąpielowego danego kąpieliska. Następnie organizator wykonuje nie mniej niż 3 badania (dla kąpielisk, w których sezon kąpielowy nie przekracza 8 tygodni – nie mniej niż 2) w sezonie kąpielowym, w okresie funkcjonowania kąpieliska. Przerwa między badaniami nie może przekraczać miesiąca.

Jakość wody w kąpielisku można sprawdzić on-line do 30 września.