Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Wsparcie podkarpackich rodzin

Data publikacji: 15 maja 202415 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodziny ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 roku. To doskonała okazja, by podkreślić, jak ważna jest rola rodziny i jakie działania są podejmowane na rzecz jej wsparcia.

– Rodzina to dom, poczucie bezpieczeństwa, bezwarunkowa miłość, wspólna troska, ale też rozwiązywanie trudności. To jest to, czego nam wszystkim potrzeba do życia – to nasze powietrze, emocje i radość – nasz cały świat, dlatego dbanie o rodzinę to jeden z priorytetowych obszarów polityki społecznej naszego województwa – podkreśla wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul. – Z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny chcemy przekazać życzenia zdrowia, poczucia bezpieczeństwa i spokojnej, stabilnej codzienności pozbawionej trosk. Dbajmy o dobre relacje z bliskimi i cieszmy się ze wspólnie spędzonego czasu!

Ponad 1,5 mld zł na wsparcie rodzin w tegorocznym budżecie wojewody

W tym roku w budżecie wojewody na wsparcie podkarpackich rodzin zaplanowano ponad 1,5 mld zł. To pieniądze na realizację m. in. takich programów jak Maluch+, „Posiłek w domu i w szkole” czy na usługi opiekuńcze i świadczenia rodzinne.

Tworzenie nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi jest jednym z priorytetów obecnego rządu. Decyzją Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch+” otrzymał nową nazwę „Aktywny Maluch 2022 – 2029”. Zwiększone zostały kwoty dofinansowania. Zabezpieczony budżet wojewody podkarpackiego na cały program w perspektywie 2024 – 2029 wynosi ponad 340 mln zł.

Niemal 55 tysięcy osób, w tym około 25 tysięcy dzieci i młodzieży skorzysta z rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2024-2028. Dotacja wojewody podkarpackiego w łącznej kwocie ponad 34 mln zł trafi do wszystkich 160 gmin. Natomiast kwota na realizację programu Karta Dużej Rodziny w województwie to 120 tys. zł

Ponad 1 mld zł to kwota na świadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny i jednorazowe świadczenie „Za życiem”. Na specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi zabezpieczono ponad 15 mln zł, natomiast na program wojewody wspierający organizacje pozarządowe  podejmujące działania na rzecz dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym z rodzin dysfunkcyjnych przeznaczono 600 tys. zł.

Niezwykle istotne jest wsparcie rodzin, które sprawują opiekę nad dziećmi z niepełnosprawnościami. Na tegoroczną edycję programu „Opieka wytchnieniowa”, którego głównym celem jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę m. in. nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności wydanych zostanie 2,6 mln zł, z kolei na program  „Asystent  osobisty osoby z niepełnosprawnością” – 3,4 mln zł.