Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

„Warto być Przedsiębiorstwem Społecznym!” – program resortowy na lata 2023 – 2025

Data publikacji: 11 lipca 2024Trwa nabór wniosków o wsparcie w ramach Programu "Warto być Przedsiębiorstwem Społecznym!” na lata 2023-2025. Edycja 2024.

Program „Warto być Przedsiębiorstwem Społecznym!” na lata 2023-2025 to program resortowy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który umożliwia realizacje wsparcia finansowego na rzecz rozwoju przedsiębiorczości społecznej. Wcześniej Program realizowany był pod nazwą „Przedsiębiorstwo Społeczne +”.

O wsparcie w ramach programu mogą się ubiegać podmioty posiadające na dzień złożenia wniosku status PS tj. PES, które uzyskały od wojewody decyzję o nadaniu statusu PS w związku ze spełnianiem ustawowych wymogów i widnieją w wykazie przedsiębiorstw społecznych, dostępnym tutaj.

Podmioty uprawnione do uzyskania wsparcia w Programie będą mogły skorzystać z następujących instrumentów finansowych:

Instrument 1 – Wsparcie zatrudnienia.

W ramach tego instrumentu możliwe będzie uzyskanie dofinansowania do wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w PS.

Maksymalna wartość dofinansowania w odniesieniu do całego roku wynosi 72 000 zł.

Minimalna wartość dofinansowania w ramach wsparcia zatrudnienia wynosi 18 000  zł.

Instrument 2 – Wsparcie PS w realizowaniu usług społecznych.

W ramach tego instrumentu możliwe będzie uzyskanie środków na pokrycie wydatków związanych z realizacją usług społecznych przez podmiot uprawniony, np. związanych z podnoszeniem kwalifikacji lub rozwijania kompetencji pracowników PS w zakresie usług społecznych. Maksymalna wartość dofinansowania wynosi 30 000 zł. Minimalna wartość dofinansowania w ramach wsparcia PS w realizowaniu usług społecznych wynosi 10 000 zł.

Instrument 3 – Wsparcie bieżące.

W ramach tego instrumentu możliwe będzie uzyskanie środków na pokrycie niezbędnych stałych kosztów administracyjnych. O wsparcie bieżące można wnioskować jedynie łącznie ze wsparciem w ramach Instrumentu 1 i/lub 2. Maksymalna wartość dofinansowania wynosi 30 000 zł. Minimalna wartość dofinansowania w ramach wsparcia bieżącego wynosi 10 000 zł.

Instrument 4 – Wsparcie reintegracji.

W ramach tego instrumentu możliwe będzie uzyskanie dofinansowania na pokrycie kosztów reintegracji społecznej i zawodowej pracowników zagrożonych wykluczeniem społecznym.Maksymalna wartość dofinansowania w ramach wsparcia wynosi 36 000 zł. Minimalna wartość dofinansowania w ramach wsparcia reintegracji wynosi 12 000 zł.

W bieżącym roku na realizację  programu „Warto być przedsiębiorstwem społecznym” przeznaczono kwotę 22 000 000,00 zł.

Nabór wniosków w ramach programu trwa od 27 czerwca 2024 r. do dnia 17 lipca 2024 r. do godz. 12:00 za pośrednictwem Generatora Wniosków i Sprawozdań dostępnego na stronie internetowej.

Minister może Ogłosić więcej niż jeden nabór wniosków w ramach Programu, do momentu wyczerpania puli środków przewidzianych na realizację Programu.

Szczegóły dostępne są na stronie MRPiPS.