Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Uczczono Pamięć Żołnierzy Wyklętych

Data publikacji: 1 marca 20191 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rzeszowskie uroczystości z tej okazji rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Farnym  pw. św. Wojciecha i Stanisława. Następnie uczestnicy zgromadzili się pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Obchody

Pamięć żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego uczczono apelem, salwą honorową, złożeniem kwiatów oraz odegraniem pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Wobec żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego stosowano różnorodne represje: aresztowania, wielogodzinne tortury nazywane przesłuchaniami, procesy, w których chodziło tylko o propagandę, a prawda nie była w zainteresowaniu wysokiego sądu, wreszcie wyroki: „krawat”, „czapa” lub więzienie w warunkach, które urągały człowieczeństwu. Komuniści osiągnęli cel. Zmienili infrastrukturę społeczną i zaczęli tworzyć nowe społeczeństwo „socjalistyczne”. Ale powoli, od schyłku lat 60. zaczął się odradzać duch Polaka: ofiarnego, sprawiedliwego i wolnego. Niestety odrodzenie poprzedziła niezliczona skala ofiar. O czym zatem świadczy nasza tu obecność? To skromna, ale jakże potrzebna forma oddania honorów tym, którzy oddali za nas życie – ludziom, którzy walczyli o wolną Polskę – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

W dzisiejszych obchodach wzięli udział podkarpaccy parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, służb mundurowych, kombatanci oraz mieszkańcy województwa. Listy do uczestników skierowali: Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Po uroczystościach – w holu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyło się otwarcie wystawy „Zapomniane »Ogniwo«. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/1945 – 1956”, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

***

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca. Święto ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, którzy stanowili antykomunistyczny ruch niepodległościowy, walczący o suwerenność Polski i uniezależnienie jej od wpływów ZSRR. Data obchodów nawiązuje do wydarzeń z 1 marca 1951 roku – zamordowano wtedy członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki.