W briefingu uczestniczyli również podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Małgorzata Wajda oraz kierownik Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej IMGW w Krośnie Krzysztof Jurczak.
– W zawiązku z intensywnymi opadami deszczu odnotowaliśmy ponad 660 interwencji straży pożarnej. Podtopienia o charakterze lokalnym wystąpiły m. in. na terenach powiatów tarnobrzeskiego, mieleckiego, kolbuszowskiego i ropczycko-sędziszowskiego – powiedziała wojewoda Ewa Leniart dodając, że sytuacja na rzekach jest na bieżąco monitorowana, a służby wojewody pozostają w stałym kontakcie ze wszystkimi jednostkami, które niosą pomoc w terenie.
– Działania straży polegały przede wszystkim na pompowaniu wody z zalanych piwnic, budynków oraz posesji, udrażnianiu zatkanych przepustów drogowych, ograniczania rozlewisk poprzez układania worków z piaskiem. Trwają intensywne prace strażaków, służby reagują na wszelkie sygnały ze strony mieszkańców – dodał nadbryg. Andrzej Babiec.
Zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW Jakub Dzik podkreślił, że na Podkarpaciu funkcjonuje pięć wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych, które w ubiegłym roku zostały znacznie doposażone w sprzęt specjalistyczny tj. łodzie, agregaty, osuszacze, ale również w sprzęt podstawowy w postaci worków i rękawów przeciwpowodziowych, który jest wydawany na potrzeby samorządowców do wsparcia działań logistycznych.
W ciągu ostatniej doby, w wyniku intensywnych opadów deszczu (90-130 mm) i utrudnionego spływu wód z obszarów równinnych doszło do podtopień 300 budynków – w szczególności na terenie powiatów położonych w zlewni Wisłoki tj. pow. mieleckiego, kolbuszowskiego i dębickiego. W kilku przypadkach prowadzona była ewakuacja.
Aktualne ostrzeżenia dla województwa podkarpackiego tutaj.
Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna tutaj.