Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Święto 21 Brygady Strzelców Podhalańskich

Data publikacji: 6 czerwca 2024Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul wzięła udział w uroczystych obchodach święta 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Uczestnicy Święta 21 Brygady strzelców Podhalańskich

Doroczne święto Podhalańczyków ustanowiono na 26 maja. To właśnie tego dnia w 1993 r., na mocy zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, powstała brygada, której rok później Minister Obrony Narodowej nakazał przejąć i z honorem kontynuować tradycje i dziedzictwo jednostek górskich.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Garnizonowym w Rzeszowie. Następnie odbył się uroczysty apel, podczas którego zostały wręczone odznaczenia i wyróżnienia.

Jak podkreśliła wojewoda Teresa Kubas-Hul, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich to prawdziwa duma Podkarpacia i Polski – wrosła w społeczność regionu, stając się wzorem i inspiracją dla nowych pokoleń żołnierzy.

– Przez minione dziesięciolecia żołnierze wielokrotnie wykazywali się męstwem, siłą, odwagą, gotowością do działania i patriotyzmem. I tak pozostało do dziś. Współczesna Brygada to kluczowy element Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej – mówiła wojewoda.

– Drodzy żołnierze, spadkobiercy waleczności Strzelców Podhalańskich! Dzisiejszy świat stawia przed wami coraz to nowsze wyzwania. Jednak dzięki waszej nieprzerwanej gotowości do działania, profesjonalizmowi, ale też fachowemu wyszkoleniu, nowoczesnemu i trwale wzbogacanemu wyposażeniu możemy być pewni, że bezpieczeństwo Ojczyzny jest w najlepszych rękach – podkreślała Teresa Kubas-Hul.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów i pojazdów wojskowych. W ramach wydarzenia zaplanowano również piknik żołnierski z pokazem statycznym sprzętu i sapowiskami promocyjnymi w Parku Jedności Polonii z Macierzą.

***

21 Brygada Strzelców Podhalańskich została powołana 26 maja 1993 roku na mocy  zarządzenia Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i sformowana na bazie byłej 9 Dywizji Zmechanizowanej i 5 Pułku Strzelców Podhalańskich Ziemi Krakowskiej.  Dla zachowania w pamięci bohaterskich czynów żołnierzy jednostek podhalańskich, Minister Obrony Narodowej decyzją z  12 maja 1994 roku nakazał sformowanej 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich przejąć dziedzictwo i z honorem kontynuować tradycje wszystkich jednostek górskich. Brygada otrzymała imię gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza.

Fot. Jerzy Żygadło, PUW w Rzeszowie.