Celem wydarzenia było omówienie najnowszych zmian w przepisach regulujących zasady wydawania orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. W maju i czerwcu br. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dwukrotnie znowelizował rozporządzenie z 15 lipca 2003 r.
Nowelizacje te doprecyzowują zasady orzekania i wprowadzają m.in. wydłużenie okresów ważności orzeczeń, a także ustalają minimalne okresy ważności dla 208 chorób rzadkich oraz zespołu Downa. Przewidziano również możliwość wydawania orzeczeń bezterminowych dla osób z trwałą niepełnosprawnością, co ma na celu zapewnienie im stabilnego dostępu do świadczeń, rehabilitacji i wsparcia społecznego, a także usprawnienie pracy zespołów orzeczniczych.
Uczestnicy zapoznali się również z nowym rozwiązaniem – wzorem mLegitymacji Osoby Niepełnosprawnej, która już niebawem będzie dostępna w aplikacji mObywatel. Cyfrowa legitymacja ma ułatwić potwierdzanie statusu osoby z niepełnosprawnością zarówno w urzędach, jak i przy korzystaniu z przysługujących ulg i uprawnień.
W trakcie spotkania, zorganizowanego przy udziale przedstawicieli Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności oraz Dyrektora Wydziału Prawnego i Nadzoru PUW, podsumowano również roczną działalność powiatowych zespołów. Dyskutowano o realizacji zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, takich jak wydawanie orzeczeń, legitymacji oraz kart parkingowych.
Posiedzenie stało się także forum wymiany doświadczeń, prezentacji dobrych praktyk oraz dyskusji nad skuteczną organizacją pracy zespołów orzeczniczych w świetle wprowadzanych zmian.
– Dziękuję wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, otwartość na dialog i chęć współpracy. Takie spotkania są niezwykle ważne – zarówno dla rozwoju systemu orzekania, jak i dla osób, które z niego korzystają – powiedział I wicewojewoda podkarpacki Wiesław Buż.