Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Skala bezdomności w województwie podkarpackim

Data publikacji: 28 lutego 2019Zjawisko bezdomności w województwie podkarpackim to temat dzisiejszej konferencji prasowej wojewody podkarpackiego Ewy Leniart. Podczas spotkania z mediami lokalnymi zostały przedstawione wyniki przeprowadzonego w połowie lutego badania liczby osób bezdomnych.

Konferencja prasowa

Wojewoda Ewa Leniart zaznaczyła podczas konferencji, że określenie liczby osób bezdomnych jest niezbędnym działaniem zmierzającym do poznania obecnej skali bezdomności w Polsce, natomiast informacje uzyskane w wyniku badania mogą zostać wykorzystane przez gminy do uwzględnienia problemu bezdomności w gminnych strategiach rozwiązywania problemów społecznych, czy podejmowania decyzji w zakresie działań związanych z polityką mieszkaniową gmin, dotyczącą np. liczby noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych (ustawowy obowiązek udzielania schronienia, zapewnienia posiłku oraz niezbędnego ubrania osobom tego pozbawionym należy do zadań własnych gminy). – W stosunku do poprzedniej edycji badania, liczba osób bezdomnych na naszym terenie zmniejszyła się o 15 proc. Tegoroczne badanie pokazało, że na Podkarpaciu przebywa 927 osób bezdomnych, podczas gdy w 2017 r. takich osób było 1 090 – dodała wojewoda.

W spotkaniu z mediami uczestniczyli również dyrektor Wydziału Polityki Społecznej PUW Małgorzata Dankowska i dr Hubert Kotarski z Wydziału Socjologiczno-Historycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Bezdomność w województwie podkarpackim – wyniki ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych przeprowadzonego w nocy z 13 na 14 lutego 2019 r.

Ogółem liczba osób bezdomnych przebywających na terenie woj. podkarpackiego: 927

w tym:

– mężczyźni: 791 (85% ogólnej liczby bezdomnych);

– kobiety: 129 (14% ogólnej liczby bezdomnych);

– dzieci: 7 (1% ogólnej liczby bezdomnych);

Miejsca przebywania osób bezdomnych:

w placówkach noclegowych przebywało ogółem 649 osób, tj. 70% badanych (560 mężczyzn, 89 kobiet, 0 dzieci);

w innych w placówkach instytucjonalnych (specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, dom dla matek z małoletnimi dziećmi, szpitale i inne placówki zdrowia, zakłady karne, areszty śledcze) przebywało ogółem 176 osób, tj. 19% badanych (137 mężczyzn, 32 kobiety, 7 dzieci);

poza placówkami (pustostany, altany działkowe, miejsca niemieszkalne: ulice, klatki schodowe, piwnice, dworce) 102 osoby tj. 11% badanych (94 mężczyzn, 8 kobiet, 0 dzieci).

Najwięcej osób bezdomnych zanotowano w gminach, na terenie których funkcjonują placówki udzielające tymczasowego schronienia osobom bezdomnym, tj.: Dębica (144 osoby), Rzeszów (128 osób), Sanok (116 osób), Jarosław (98 osób), Przemyśl (85 osób), Tarnobrzeg (83 osoby).

Wśród bezdomnych mężczyzn, najwięcej osób przebywa w schroniskach dla bezdomnych – blisko 71%, w innych placówkach instytucjonalnych – 17% oraz poza placówkami (w pustostanach, domkach na działkach/altanach, itp.) – ok. 12%.

Wśród bezdomnych kobiet odsetek osób przebywających w schroniskach wynosi 69%, w innych placówkach instytucjonalnych – 25% oraz poza placówkami (w pustostanach, domkach na działkach/altanach, itp.) – ok. 6%.

Stwierdzone w trakcie badania przypadki bezdomnych dzieci (7 dzieci), to sytuacje, gdzie dzieci wraz ze swoimi matkami przebywały w: specjalistycznym ośrodku wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie (2 dzieci z matkami) oraz w Domu Matki i Dziecka w Przemyślu, prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej (5 dzieci z matkami).

Liczba placówek zajmujących się osobami bezdomnymi

Na terenie woj. podkarpackiego funkcjonują 22 placówki noclegowe dla osób bezdomnych. Łącznie placówki posiadają ok. 800 miejsc stałych (statutowych), natomiast w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo ok.100 osób, co daje łącznie ok. 900 miejsc.

Wojewoda podkarpacki od wielu lat udziela wsparcia finansowego w formie dotacji dla organizacji pozarządowych z przeznaczeniem na działania na rzecz osób bezdomnych, poprzez ogłoszenie konkursu ofert. W tym roku przeznaczy na to 250 tys. zł.  Obecnie trwa nabór wniosków konkursowych na realizację zadań na rzecz osób bezdomnych. Szczegóły tutaj.