Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Rozpocznij i zakończ wakacje z festiwalem Wschód Kultury

Data publikacji: 11 czerwca 2024Ponad 100 bezpłatnych wydarzeń, w tym koncerty, wystawy, premiery literackie, pokazy filmowe i teatralne - to propozycje przygotowane w ramach trzech odsłon festiwalu Wschód Kultury w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku. Tegoroczna podróż ze Wschodem Kultury rozpocznie się 21 czerwca Europejskim Stadionem Kultury w Rzeszowie.

Konferencja prasowa zapowiadająca festiwal. Piaty od lewej - Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa

Celem tej unikalnej inicjatywy jest prezentacja kulturowego bogactwa oraz różnorodności wschodniej Polski. Festiwal stanowi też swego rodzaju pomost pomiędzy Wschodem a Zachodem. W tym roku na scenach Wschodu Kultury wystąpią znakomici artyści m.in. z Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Gruzji, Czech, ale też Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch, Belgii, Meksyku, USA i Kanady.

Program festiwalu to m.in. przełamująca schematy oferta muzyczna (łącząca różne gatunki, style, nurty i osobowości), premiery tytułów najlepszych wschodnich autorów, prezentacja kinematografii krajów naszego regionu Europy, oryginalne ekspozycje i performanse z dziedziny sztuk wizualnych, spotkania z twórcami i artystami, a także regionalne kulinaria.

– Wschód Kultury od wielu lat tworzy interdyscyplinarną przestrzeń twórczego dialogu, inspiracji i wymiany doświadczeń, a jego kolejne edycje potwierdzają, że współpraca kulturalna między największymi i najważniejszymi miastami Podkarpacia, Lubelszczyzny i Podlasia oraz naszymi bliższymi i dalszymi sąsiadami daje niezwykłe efekty. To jedyne przedsięwzięcie tej skali w Polsce, będące efektem konstruktywnej współpracy Ministerstwa Kultury, Narodowego Centrum Kultury i wspierających kulturę samorządów – podkreśliła sekretarz stanu w MKiDN Bożena Żelazowska podczas konferencji prasowej zapowiadającej festiwal.

Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie (21-23 czerwca)

Podróż ze Wschodem Kultury rozpocznie Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie. Tegoroczna edycja to ponad 40 wydarzeń artystycznych, w tym Koncert Główny w Parku Sybiraków z kolektywami gwiazd z Polski i zagranicy.

Podczas Koncertu Otwarcia promującego młodych i zdolnych twórców wystąpi Kathia – utalentowana artystka młodego pokolenia, której zdjęcie zawisło jesienią na Times Square w Nowym Yorku, a w styczniu 2024 została nominowana do nagrody „Bestsellery Empiku” w kategorii Odkrycie.

Koncert Kolektywów to w tym roku cztery duety polskich i zagranicznych artystów: Kasi Lins i Paliny (Białoruś), Tomka Makowieckiego i Lubomyra Melnyka (Ukraina), L.U.C. & Rebel Babel Ensemble i Antytili (Ukraina) oraz Pawła Domagały i Gizmo Varillasa (Hiszpania).

Koncert będzie transmitowany w TVP Kultura, TVP Kultura 2, TVP Polonia oraz po raz pierwszy – w radiowej Trójce.

Przed Koncertem Głównym Park Sybiraków przemieni się w największą w Rzeszowie strefę kibica. Będzie można obejrzeć  transmisję meczu Polska – Austria. Będzie to dla WK ESK powrót do źródeł, gdyż pomysł organizacji festiwalu zrodził się przy okazji przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Teraz ponownie połączą się emocje artystyczne i sportowe – muzyka i futbol.

– Niecierpliwie czekam na 21 czerwca, na tegoroczną edycję Europejskiego Stadionu Kultury, największego i mojego ulubionego rzeszowskiego wydarzenia. W tym roku to już 14. edycja ESK. Tym razem zorganizowana pod hasłem „MOVE TO CHANGE”.  Dlaczego „MOVE TO CHANGE”? Ponieważ zmieniamy się, otwieramy na nowe szanse, jeszcze bardziej zachęcamy mieszkańców do udziału w życiu kulturalnym miasta, mobilizujemy artystów i siebie samych, aby działo się coraz więcej i na wysokim poziomie artystycznym. Przez trzy dni cały Rzeszów będzie pulsował wydarzeniami ze wszystkich dziedzin sztuki. Dlatego zapraszam wszystkich serdecznie, bądźcie tam z nami! – zachęca do udziału  Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Nie zabraknie stałych punktów festiwalu, takich jak Electro East, czy Art Celebration, dedykowanego twórczości Zbigniewa Jakubka, który przez 11 lat współtworzył projekt. Pozostałe wydarzenia festiwalowe to m. in.: Bitwa o Wschód – Dance Contest: Breaking, silent disco, audio-wizualna wystawa ESKapada, projekt artystyczno-społeczny Istota Zmian oraz Głosy Wschodu – koncert z harfą laserową. Specjalnym punktem programu będzie dyskusja panelowa „MOVE TO CHANGE”.

Szczegółowe informacje:

https://stadionkultury.pl/

* Festiwal Wschód Kultury to cykliczne wydarzenie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nieprzerwanie realizowane od 2013 r. przy współpracy Narodowego Centrum Kultury i miast będących największymi ośrodkami kulturalnymi Polski Wschodniej – Rzeszowa, Lublina i Białegostoku.