Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Rodzina Ulmów Patronami Województwa Podkarpackiego

Data publikacji: 8 lipca 2024Błogosławiona Rodzina Ulmów została ustanowiona patronami województwa podkarpackiego. Uroczystości odbyły się 7 lipca w Łańcucie i Markowej. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.

Uczestnicy uroczystości ustanowienie Rodziny Ulmów Patronami województwa podkarpackiego

Sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego miała miejsce w Muzeum – Zamku w Łańcucie. Uchwała o ustanowieniu Ulmów Patronami Podkarpacia została przyjęta jednogłośnie przez radnych wszystkich klubów.

– Rodzina Ulmów pozostaje żywa w naszej pamięci jako symbol niezwykłej siły ducha, godności, miłości i poświęcenia, ale też nadziei i determinacji. Ta historia to nasze dziedzictwo – porusza i inspiruje do budowania lepszego świata opartego na najwyższych wartościach. Błogosławiona Rodzina zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach. Teraz, jako Patroni województwa podkarpackiego, Ulmowie będą czuwać nad wszystkimi mieszkańcami. To akt oddania im honoru i najwyższego uznania a dla nas punkt odniesienia i najpiękniejszy przykład ludzkiej siły, niezłomności i największego poświęcenia – mówiła wojewoda Teresa Kubas-Hul.

Jak podkreślał marszałek województwa Władysław Ortyl, postawa Ulmów wpisuje się w charakter naszego regionu, w zasady, które pielęgnują mieszkańcy Podkarpacia. 

– Stając się naszymi patronami, zyskują rolę naszego drogowskazu, którego współcześnie bardzo potrzebujemy, by nie zapomnieć o tym, co fundamentalne i istotne w naszym życiu. Właśnie teraz, w świecie w którym przyszło nam żyć, warto mieć obok siebie takich opiekunów, którzy wskażą nam właściwą drogę do podążenia, pomogą dokonać właściwych wyborów na trudnych ścieżkach życiowych decyzji – mówił marszałek.

W obradach sejmiku uczestniczyli podkarpaccy parlamentarzyści, przedstawiciela administracji rządowej i samorządowej, duchowieństwa, przedstawiciele służb mundurowych, podkarpackich stowarzyszeń i organizacji.

Drugim punktem uroczystości była Msza Święta koncelebrowana, której przewodniczył arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski. Nabożeństwo odbyło się we Kościele pw. św. Doroty w Markowej – parafialnej świątyni Rodziny Ulmów. Następnie zgromadzeni wysłuchali wyjątkowego koncertu w wykonaniu kwintetu smyczkowego Filharmonii Podkarpackiej – Arso Ensemble z udziałem sopranistki Katarzyny Oleś-Blachy.

Fot. Jerzy Żygadło, PUW w Rzeszowie.