Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Przysięga wojskowa terytorialsów

Data publikacji: 11 lutego 2024Ponad 90 ochotników zasiliło szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Przysięga, która odbyła się na rzeszowskim Rynku była zwieńczeniem szesnastodniowego szkolenia podstawowego w ramach 6. edycji projektu „Ferie z WOT” na Podkarpaciu.

Uczestnicy przysięgi wojskowej terytorialsów

W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.

– Gotowość do służby jest aktem odwagi i poświęcenia – mówiła wojewoda. – Misja żołnierza to nie tylko walka w przypadku konfliktu zbrojnego, to także działania w czasie pokoju. Żołnierze Obrony Terytorialnej wielokrotnie udowodnili swoją gotowość do pracy  na rzecz państwa. Wasza pomoc w sytuacjach kryzysowych  jest nieoceniona.

Podczas uroczystej przysięgi wojskowej płk Michał Małyska, dowódca 3 PBOT wręczył żołnierzom akty mianowania na pierwszy stopień podoficerski oraz wyróżnił ochotników szkolenia podstawowego listem gratulacyjnym za osiągnięcie bardzo dobrych wyników szkoleniowych. Dowódca podkarpackich terytorialsów, dziękując żołnierzom za ich postawę, podkreślił, że przysięga wojskowa to uroczysty akt zobowiązania do stania na straży wartości zawartych w jej rocie.

Nowi żołnierze już za miesiąc rozpoczną szkolenia rotacyjne w pododdziałach, które zlokalizowane są w pobliżu ich miejsc zamieszkania. „Szesnastka” stanowi wstęp do dalszego szkolenia wojskowego oraz podszkolenia umiejętności potrzebnych w życiu codziennym, pracy czy nauce. To przede wszystkim umiejętność gospodarowania czasem, współpracy w zespole, prostego i precyzyjnego komunikowania się, umiejętność korzystania z informacji czy zajęcia ze sprawności fizycznej.

Na podstawie informacji 3 PBOT.

Fot. Jerzy Żygadło, PUW.