Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Program „Centra opiekuńczo – mieszkalne” – nabór wniosków

Data publikacji: 3 lipca 2024Wojewoda Podkarpacki informuje, że Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków na środki finansowe z Funduszu Solidarnościowego w ramach Programu „Centra opiekuńczo – mieszkalne” – edycja 2024

Program adresowany jest do gmin i powiatów, które zorganizują usługi zamieszkiwania całodobowego lub dziennego dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami z orzeczeniem
o znacznym lub o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym lub o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Osoby te, obok różnorodnego wsparcia adekwatnego do ich potrzeb (w tym w zakresie czynności życia codziennego, w tym higienicznych, przygotowywania i spożywania posiłków, przemieszczania się), powinny mieć zapewnioną możliwość niezależnego, samodzielnego i godnego funkcjonowania. Stworzenie warunków w formie pobytu całodobowego lub dziennego jest szczególnie ważne dla osób z niepełnosprawnościami, które nie mogą korzystać z usług w innych ośrodkach wsparcia, a takiego wsparcia wymagają. Wdrożenie takich rozwiązań poprawi sytuację osób z niepełnosprawnościami dając im szanse na samodzielne i niezależne życie. W celu utworzenia i funkcjonowania Centrum gminy i powiaty mogą zawierać między sobą porozumienia.

Program „Centra opiekuńczo – mieszkalne” będzie realizowany w dwóch formach:

  • MODUŁ I – utworzenie Centrum, przy czym powierzchnia całkowita Centrum dofinansowana w ramach Programu nie może być wyższa niż 500 m2, a łączna liczba miejsc przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych w ramach pobytu dziennego lub całodobowego nie może przekraczać 20. Baza lokalowa Centrum musi obejmować część mieszkalną dla co najmniej 2 mieszkańców w ramach pobytu całodobowego albo pomieszczenia bazy lokalowej Centrum będą dawały możliwość ich zaadoptowania jako część mieszkalną, która będzie spełniała minimalne standardy powierzchni tj. dla pokoju jednoosobowego wyposażonego w łazienkę (powierzchnia pokoju nie mniej niż 15 m2 a łazienki nie mniej 5 m2. Dopuszcza się możliwość zorganizowania pokoju 2-osobowego, przy czym powierzchnia pokoju nie może być mniejsza niż 30 ma powierzchnia łazienki nie może być mniejsza niż 5 m2.
  • MODUŁ II – funkcjonowanie Centrum, przy czym maksymalna wysokość wsparcia ze środków Funduszu wynosi:
  • w zakresie usług pobytu całodobowego – nie więcej niż 5 000,00 zł miesięcznie na jednego mieszkańca Centrum;
  • w zakresie usług pobytu dziennego – nie więcej niż 22,00 zł za godzinę pobytu na jednego mieszkańca Centrum.

W budynku, w którym zostało utworzone Centrum na podstawie umowy zawartej w wyniku realizacji Programu, działalność polegająca na prowadzeniu Centrum musi być prowadzona przez okres minimum 10 lat, licząc od dnia otwarcia Centrum.

Gmina/powiat składa wniosek do Wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego (instrukcja obsługi Generatora stanowi załącznik nr 11 do Programu):

  • w zakresie MODUŁU I – w terminie od dnia 1 lipca 2024 r. do dnia 16 sierpnia 2024 r.;
  • w zakresie MODUŁU II – w terminie od dnia 1 lipca 2024 r. – nabór ciągły.

Program wraz z załącznikami można pobrać tutaj.

 

Pliki do pobrania: