Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Premier: Wojewodowie muszą być gotowi na sytuacje kryzysowe

Data publikacji: 11 czerwca 2024Premier Donald Tusk oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak, spotkali się w Białymstoku z wojewodami, aby omówić koordynację działań administracji w kwestii bezpieczeństwa państwa. W spotkaniu wzięła udział Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

Atak hybrydowy, który organizowany jest przez Białoruś i Rosję, dotyczy przede wszystkim naszej wschodniej granicy, ale od pewnego czasu dotyka także całego kraju. Sytuacja wymaga więc pełnej mobilizacji administracji państwowej, aby można było skoordynować działania służb i urzędów.

– Aktualna sytuacja wymaga pełnej koncentracji ze strony również wojewodów, Waszych urzędników oraz Waszego i mojego doświadczenia – podkreślił Premier Donald Tusk na początku spotkania z wojewodami.

Wojna w Ukrainie oraz agresywna polityka Białorusi i Rosji powodują, że w Polsce mamy do czynienia z realnym zagrożeniem, związanym nie tylko z dezinformacją i atakami cybernetycznymi, ale także z pojawiającymi się aktami sabotażu i dywersji. Wymusza to także nowe zadania dla wojewodów. Muszą być w pełnej koncentracji i nieustannej gotowości do reagowania na sytuacje kryzysowe.

– Dzisiaj być wojewodą, znaczy co innego, niż kilka lat temu (..). Wasza misja i służba, nie powinna polegać jedynie na rutynowym administrowaniu „od pierwszego do pierwszego”, tylko na nieustannej gotowości do reagowania na sytuacje kryzysowe – zwrócił się Premier Donald Tusk do wojewodów. – Musicie być naprawdę gotowi do bardzo wytężonej pracy, w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa – wyjaśnił.

Podczas narady każdy z wojewodów złożył meldunek o sytuacji i najważniejszych problemach w swoim regionie.

– Przedstawiłam przede wszystkim raport na temat sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej. Przekazałam także informację dotyczącą uchodźców, którzy przybywają na Podkarpacie. Sytuacja jest przez nas stale monitorowana – mówi Teresa Kubas-Hul, wojewoda Podkarpacki.

Tematem spotkania była także kwestia wprowadzenia strefy buforowej z czasowym zakazem przebywania na granicy polsko-białoruskiej. Zagrożenia, które płyną zza naszej wschodniej granicy powodują, że wszystkie szczeble władzy państwowej powinny ze sobą ściśle współpracować. Dzisiaj nie może być innego priorytetu – ani dla władzy centralnej, ani dla rządu, ani dla władz regionalnych czy lokalnych – niż szeroko pojęte bezpieczeństwo – podkreślał Prezes Rady Ministrów.

Jak dodał, powagę sytuacji potwierdza fakt, że w ciągu kilkunastu ostatnich tygodni polskie służby aresztowały 10 osób, które były bezpośrednio zaangażowane w akty dywersji i sabotażu.

– Mamy powody sądzić, że to nie są ostatnie tego typu zdarzenia. To pokazuje, jak ważna jest Wasza misja, jako szefów administracji rządowej w terenie – powiedział  Premier Donald Tusk. – Musimy budować mechanizm synergii – dodał.

Szef rządu podkreślił, że dla zapewnienia bezpieczeństwa niezbędna jest nie tylko współpraca wojewodów ze wszystkimi służbami, ale kluczowa będzie także koordynacja działań na poziomie europejskim.

– Niedługo będziemy wybierać władze Unii Europejskiej i będę się upierał, że to Polska musi mieć wpływ na bezpieczeństwo, bezpieczeństwo energetyczne i bliskie sąsiedztwo. Będziemy więc budowali wpływy Polski w tych dziedzinach – zapowiedział Donald Tusk.

Kwestie bezpieczeństwa na poziomie europejskim muszą być skoordynowane z pracą rządu, wymiaru sprawiedliwości, organów ścigania oraz administracji rządowej i służb.

Przed spotkaniem z wojewodami, Premier Donald Tusk odebrał meldunek w delegaturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku.

– Z dużą satysfakcją odebrałem dzisiaj meldunek szefa delegatury ABW, że współpraca pomiędzy służbami i administracją rządową jest w tej chwili wzorowa – bardzo elastyczna i nowoczesna, pozbawiona rutyny – poinformował szef rządu. – Właśnie tego typu model współpracy jest potrzebny. Czyli wszyscy są czujni i gotowi do natychmiastowej interakcji między sobą, niezależnie od tego, jakie służby reprezentują, czy cywilne, czy wojskowe – wyjaśnił Prezes Rady Ministrów.

Tomasz Siemoniak, szef MSWiA przypomniał, że trwa proces odtwarzania zlikwidowanych w 2017 roku delegatur, co wpłynie na wzrost bezpieczeństwa. Poruszył także kwestię wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze przy granicy polsko-białoruskiej. Minister Siemoniak poinformował, że rozporządzenie w tej sprawie planuje podpisać jutro, a w czwartek ma ono wejść w życie.

– Wyszliśmy naprzeciw wielu postulatom, oczekiwaniom, które były wyrażone w konsultacjach. Strefa w większości jest ograniczona do 200 metrów. Priorytetem jest bezpieczeństwo funkcjonariuszy, żołnierzy i mieszkańców. W niektórych miejscach strefa jest nieco dłuższa. Nie obejmuje żadnych miejscowości, żadnych szlaków turystycznych – wyjaśnił minister.

W spotkaniu z wojewodami uczestniczył także Komendant Główny Policji, Komendant Główny Straży Granicznej oraz szef delegatury ABW w Białymstoku.

Źródło: KPRM i Podlaski Urząd Wojewódzki.