Dzisiejszą konferencję prasową poprzedziło posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Tematem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w czasie wakacji na terenie województwa podkarpackiego – mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. – Wszystkie służby i inspekcje złożyły swoje sprawozdania dotyczące przygotowania do sezonu. Zostały też wydane rekomendacje.
To m.in. kontrolowanie przygotowania organizatorów wypoczynku w zakresie rejestracji, wzmożone kontrole ośrodków, gdzie przebywają dzieci, kontrole przewoźników pod kątem stanu technicznego pojazdów, jak również czasu pracy kierowców.
W sposób szczególny apelujemy do organizatorów wypoczynku „pod chmurką”, czyli obozów, aby przekazywali do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego dane kontaktowe osób odpowiedzialnych za tę formę wypoczynku. Po to, żebyśmy mogli na bieżąco wysyłać im komunikaty IMGW, jeżeli jakiekolwiek zagrożenia pogodowe miałyby miejsce – apelowała wojewoda.
Zapowiedziała wzmożone kontrole policji w miejscach, gdzie tradycyjnie gromadzą się dzieci i młodzież.
Mamy świadomość, że mogą się tam pojawiać osoby, które będą oferowały do sprzedaży alkohol, czy środki psychoaktywne – mówiła. – Kolejny, ważny poruszany podczas posiedzenia aspekt to zapewnienie bezpieczeństwa w górach, w parkach narodowych i nad akwenami wodnymi. Przy tej okazji chcę przekazać bardzo dobrą informację. Podpisałam dziś trzy umowy z wodnymi ochotniczymi pogotowiami ratunkowymi na 300 tys. zł.
I tak, w wyniku przeprowadzonego otwartego konkursu ofert na realizację zadań z zakresu ratownictwa wodnego wsparcie w postaci dotacji celowych uzyskały:
- Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Krośnie – 150 tys. zł,
- Rejonowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Tarnobrzegu – 100 tys. zł,
- Rzeszowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – 50 tys. zł.
Pieniądze zostaną wykorzystane na zapewnienie dyżurnej służby ratowniczej i patrolowej oraz logistyczne wsparcie działań ratowniczych na najważniejszych akwenach wodnych w regionie: Jeziorze Solińskim, Jeziorze Tarnobrzeskim i Zalewie Rzeszowskim.
Wojewoda podkreśliła, że z roku na rok zwiększane są środki na wsparcie WOPR. I tak, w 2023 r. było to 160 tys. zł, w 2024 – 180 tys. zł i w 2025 – 220 tys. zł.
Podczas wakacji ratownicy WOPR będą pełnili dyżury. Także Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest przygotowane do pomocy. Został wykonany przegląd sprzętu we wszystkich jednostkach służb ratowniczych. Jesteśmy przygotowani w pełni do tego, żeby udzielać pomocy. Warto również podkreślić, że z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej kupiliśmy sprzęt, który przekazaliśmy dla WOPR, GOPR i PCK. Będzie on wykorzystywany podczas wakacji, jeżeli zaistnieje taka konieczność.
Wśród wydanych przez wojewodę rekomendacji jest także zapewnienie turystom bezpieczeństwa na terenie parków narodowych, edukacja przyrodnicza, oznakowanie szlaków, odpowiednie przygotowanie tras.
Jeszcze przed sezonem wakacyjnym przeprowadziliśmy szereg akcji, pikników, podczas których prezentowaliśmy wszystkie zagadnienia związane z bezpieczeństwem. Takie wydarzenia odbyły się nad Jeziorem Solińskim, nad Jeziorem Tarnobrzeskim, nad zalewem w Rzeszowie i w wielu innych miejscach. Planujemy kolejne spotkania w lipcu – zapowiedziała wojewoda.
Dorota Nowak-Maluchnik, Podkarpacki Kurator Oświaty podała, że z danych na dzień 22 czerwca wynika, że 25 658 uczniów z województwa podkarpackiego weźmie udział w zorganizowanych formach wypoczynku. Zatwierdzonych zostało 648 zgłoszeń. 13 271 uczniów weźmie udział w wypoczynkach (koloniach, obozach, obozach wędrownych) organizowanych poza miejscem zamieszkania (nocleg poza domem), 11 191 na półkoloniach, 1 196 wyjedzie za granicę.
W tym roku najczęściej wybieranymi kierunkami podróży zagranicznych są Włochy, Hiszpania, Grecja i Bułgaria. Jeśli chodzi o wypoczynek krajowy, wielu uczestników spędzi go w województwie podkarpackim. Dużą popularnością cieszy się również województwo małopolskie (Rabka, Zakopane, Krynica-Zdrój, Murzasichle), pomorskie (Jastarnia, Władysławowo, Gdańsk) i śląskie (Wisła, Rybnik).
Największa liczba kolonii, półkolonii i obozów zgłoszona została przez: szkoły, młodzieżowe domy kultury, biblioteki, organizacje harcerskie, kluby sportowe, biura podróży, stowarzyszenia.
Z całego serca zachęcam rodziców: zanim wyślecie dzieci na wakacje, sprawdźcie, czy wypoczynek został zarejestrowany – zwracała uwagę Dorota Nowak-Maluchnik. – Te informacje znajdują się na stronie wypoczynek.men.gov.pl. Zachęcam także do zapoznania się z publikacjami MEN „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”, oraz „Bezpieczny autobus”.
Insp. Jacek Juwa, z-ca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie podkreślał, że bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, jak również mieszkańców i turystów jest priorytetem.
W związku z tym będziemy prowadzić działania edukacyjne, informujące, ale również kontrolne. Każdego dnia będziemy dedykowali ponad 1000 funkcjonariuszy do zabezpieczenia wypoczynku, w tym ponad 200 funkcjonariuszy ruchu drogowego.
Bryg. Krzysztof Suszek z KW PSP w Rzeszowie także mówił o edukacji. Zachęcał do zapoznania się z materiałem Komendy Głównej PSP na stronie internetowej w zakładce prewencja społeczna, na temat bezpiecznego zachowania się nad wodą, podczas burzy, czy w razie innych zagrożeń.
Do 15 czerwca wydaliśmy 86 pozytywnych opinii dotyczących organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży. Ponadto 9 pozytywnych opinii w zakresie obozów harcerskich – podsumował.
Artur Szymański, prezes Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mówił, że przed wakacjami zostały przeprowadzone szkolenia i pogadanki o zabezpieczeniu wypoczynku nad wodą.
Ratownicy będą czuwali nad bezpieczeństwem na naszych największych akwenach. W tym roku także na zalewie w Wilczej Woli. Podczas wakacji będziemy przeprowadzali akcje profilaktyczne dla grup dziecięcych i młodzieżowych.
Krzysztof Szczurek, naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR zaznaczył, że także będą edukować w kwestii zachowania bezpieczeństwa w górach.
Najważniejsze jest to, aby udzielać pomocy osobom, które jej potrzebują. Tak, jak robimy to nieustannie od 65 lat.
Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przypomniał, że prowadzą nadzór nad tzw. wodą rekreacyjną.
Zapraszam do naszego serwisu kąpieliskowego i bieżącego zapoznawania się z komunikatami.
Ryszard Prędki, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego mówił, że są przygotowani do sezonu letniego.
Przygotowaliśmy 140 km szlaków pieszych, które są codziennie patrolowane. Służba Parku służy radą i pomocą turystom. W te wakacje jak zwykle spodziewamy się turystyki głównie rodzinnej.
Sławomir Serafin, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie, apelował o zachowanie zasad bezpieczeństwa w razie kontaktu z drapieżnikami, o ostrożność i spokój oraz o to, aby nie zbaczać ze szlaków, nie prowokować zwierząt oraz nie pozostawiać resztek jedzenia i odpadów.
fot. Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie
Przydatne linki:
Poradnik bezpiecznego wypoczynku 2025/2026 – Ministerstwo Edukacji Narodowej – Portal Gov.pl
Wypoczynek – informacja na stronie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie
Wykaz punktów kontroli autobusów – Wakacje 2026 – Policja.pl – Portal polskiej Policji
Prewencja Społeczna PSP – Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej – Portal Gov.pl
Materiały dla organizatorów wypoczynku – WSSE w Rzeszowie
Bieszczadzki Park Narodowy – zasady bezpieczeństwa
Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe














