Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Ponad 150 mln zł dla studentów kierunków medycznych

Data publikacji: 8 lipca 2024Ponad 150 mln zł otrzymają łącznie studenci wybranych kierunków medycznych w ramach tzw. systemu zachęt KPO. Ministerstwo Zdrowia rozstrzygnęło konkursy pierwszej edycji programu. Wkrótce uruchomi kolejne.

Grafika dotycząca stypendiów dla studentów kierunków medycznych.

System zachęt to program skierowany do studentów wybranych kierunków medycznych oraz osób, które chcą rozpocząć kształcenie w tych dziedzinach. Oferuje wsparcie w postaci stypendium i dofinansowania.

Program potrwa do 2026 r. Jest realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Jednym z elementów są stypendia dla najwybitniejszych studentów, którzy rozpoczęli naukę w semestrze zimowym w roku akademickim 2022/2023 na kierunkach: lekarski, lekarsko-dentystyczny, analityka medyczna, fizjoterapia oraz farmacja.

Pomoc finansowa może wynieść maksymalnie 3 tys. zł. Stypendium jest przyznawane na 3 lata (pełny cykl kształcenia). Student otrzymuje je przez 9 miesięcy roku akademickiego (od października do czerwca).

Te stypendia otrzyma prawie 1000 studentów z 21 uczelni publicznych i niepublicznych. Łącznie to ponad 80 mln zł.

Kolejne działanie to stypendia dla najwybitniejszych studentów, którzy rozpoczęli naukę w semestrze zimowym w roku akademickim 2022/2023 na kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo oraz ratownictwo medyczne.

Stypendium może wynieść maksymalnie 1,5 tys. zł. Jest przyznawane na 3 lata (pełny cykl kształcenia). Student otrzymuje je przez 9 miesięcy roku akademickiego (od października do czerwca).

To wsparcie otrzyma prawie 2000 studentów z 34 uczelni publicznych i niepublicznych. Łącznie to prawie 59 mln zł.

Trzecie działanie to dofinansowanie do studiów niestacjonarnych na uczelniach publicznych oraz stacjonarnych i niestacjonarnych na uczelniach niepublicznych dla studentów, którzy rozpoczęli naukę w semestrze zimowym w roku akademickim 2022/2023 na kierunkach: pielęgniarstwo, położnictwo oraz ratownictwo medyczne.

Student otrzymuje wsparcie na 6 semestrów. Może ono wynieść maksymalnie:

  • na kierunku pielęgniarstwo – 6,5 tys. zł za rok studiów,
  • na kierunku położnictwo – 6 tys. zł za rok studiów,
  • na kierunku ratownictwo medyczne – 6,5 tys. zł za rok studiów.

Bezzwrotne wsparcie otrzyma 775 studentów z 15 uczelni publicznych i niepublicznych. Łącznie to ponad 14 mln zł.

Wkrótce kolejna edycja programu

– Aby otrzymać wsparcie, trzeba wziąć udział w konkursie. Informacje o nowych konkursach opublikujemy na stronie internetowej – resort zdrowia zachęca do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/zdrowie/ponad-150-mln-zl-dla-studentow-kierunkow-medycznych