Nowe centrum będzie największą inwestycją zdrowotną realizowaną obecnie w województwie podkarpackim. Będzie miało powierzchnię 34 tys. m² i pięć kondygnacji połączonych przewiązkami z istniejącymi budynkami szpitala.
Baza łóżkowa obejmie 195 łóżek w tym, 117 łóżek klinicznych, 63 łóżka opieki jednego dnia i 15 łóżek intensywnej terapii. Powstanie również około 380 miejsc parkingowych. W otoczeniu obiektu zaplanowano tereny zielone oraz rozwiązania proekologiczne, w tym instalacje fotowoltaiczne.
W Podkarpackim Centrum Medycyny Dziecięcej powstaną również nowoczesne pracownie diagnostyczne, dziecięcy Oddział Ratunkowy, blok operacyjny dla dzieci, a także większy, samodzielny Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej z 15 łóżkami. W planach jest także utworzenie centralnej pracowni endoskopii pediatrycznej, Dziecięcego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej oraz gabinetu stomatologicznego do zabiegów wykonywanych w znieczuleniu ogólnym oraz Pracowni Żywienia Pozajelitowego.
Na strukturę obiektu składać się będą trzy kluczowe bloki funkcjonalne. W części ambulatoryjnej znajdzie się 24 poradnie. Część kliniczna obejmie 6 Klinik : Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii i Zaburzeń Metabolizmu, Kardiologii Dziecięcej Zachowawczej i Interwencyjnej, Urologii, Otolaryngologii, Pediatrii i Gastroenterologii oraz Alergologii i Mukowiscydozy. Trzeci blok tkz. „gorąca platforma” skupi najważniejsze obszary ratujące zdrowie i życie, to dziecięcy SOR, blok operacyjny oraz Oddział Intensywnej Terapii.
Placówka zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt diagnostyczny i zabiegowy to m.in. 2 tomografy komputerowe, rezonans magnetyczny, 2 angiografy, aparaty RTG stacjonarne i mobilne, system zintegrowanej sali operacyjnej, respiratory z regulacją stężenia tlenu, aparaty EKG, EEG itp. Dzięki tej infrastrukturze centrum będzie mogło obsłużyć ponad 89 tysięcy pacjentów rocznie.
Będzie to jedyne na Podkarpaciu nowoczesne centrum pediatryczne. Koszt inwestycji wynosi ponad 760 mln zł, z czego 211 800 000 mln zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 91 237 601 mln zł pochodzi z budżetu państwa, a 459 979 927 mln zł zabezpieczył Samorząd Województwa Podkarpackiego. Środki własne szpitala to 236 543 zł.
Wojewoda Podkarpacki Teresa Kubas-Hul podkreśliła, że nie ma większej wartości niż zdrowie i bezpieczeństwo dzieci, a inwestując w nowoczesną infrastrukturę podnoszącą poziom opieki zdrowotnej, inwestujemy w przyszłość naszego regionu.
– Przeznaczenie tak ogromnych środków na jedną inwestycję to wyraz najwyższej troski o ludzkie zdrowie i życie. Nie ma większej wartości niż bezpieczeństwo naszych dzieci – mówiła wojewoda.
To najważniejszy projekt realizowany ze środków Funduszy Europejskich dla Podkarpacia. Wkład własny samorządu przekracza 65 proc. wartości projektu, co pokazuje skalę zaangażowania województwa w rozwój nowoczesnej opieki zdrowotnej dla dzieci.
Dzięki tej inwestycji znacząco poprawi się dostępność wysokospecjalistycznych świadczeń medycznych dla dzieci, a pacjenci nie będą musieli szukać pomocy w odległych ośrodkach poza regionem. Poza poprawą standardów leczenia, inwestycja wpłynie na zwiększenie potencjału kadrowego. W Rzeszowie przyszli lekarze będą mogli kształcić się w nowych specjalizacjach pediatrycznych, co wzmocni rozwój kadry medycznej w regionie.
Pierwsze prace nad Podkarpackim Centrum Medycyny Dziecięcej rozpoczną się jeszcze w czerwcu. Zgodnie z harmonogramem Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej ma zostać oddane do użytku w październiku 2029 roku.
Na podstawie informacji Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie.
Fot. Jerzy Żygadło, PUW Rzeszów.
Wizualizacja w rotatorze – źródło KSW im. Św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie.
- Źródło; KSW im. Św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie
- Źródło; KSW im. Św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie











