Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Posiedzenie Zespołu do spraw rolnictwa i obszarów wiejskich

Data publikacji: 19 stycznia 2024Zgodnie z obietnicą daną rolnikom, wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul powołała Zespół ds. rolnictwa i obszarów wiejskich. Dzisiaj w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się pierwsze posiedzenie.

Uczestnicy posiedzenia ds. rolnictwa

Głównym zadaniem Zespołu będzie wypracowywanie wniosków i zaleceń, będących podstawą do podjęcia przez właściwe organy wielokierunkowych działań zmierzających do poprawy sytuacji w analizowanym obszarze produkcji i przetwórstwa artykułów rolno-spożywczych. W jego skład wchodzą producenci rolni, eksperci posiadający praktyczną wiedzę w zakresie problemów, potencjalnych zagrożeń oraz możliwych propozycji ich rozwiązania.

Zgodnie z przyjętymi w trakcie dzisiejszego spotkania ustaleniami, posiedzenia Zespołu odbywać będą się cyklicznie, co najmniej raz w miesiącu. Członkowie Zespołu wskazali na priorytetowe tematy, które będą przedmiotem dyskusji w trakcie dalszych spotkań.

***

Zespół ds. rolnictwa i obszarów wiejskich został powołany Zarządzeniem nr 2 /24 Wojewody Podkarpackiego z  9 stycznia 2024 r. z inicjatywy wojewody Teresy Kubas-Hul. To także wynik porozumienia z  rolnikami, które zostało podpisane 6 stycznia br. w Rzeszowie.

Protest rolników na granicy w Medyce zawieszony! – Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Do zadań Zespołu będzie należeć:

– analizowanie sytuacji w rolnictwie i diagnozowanie występujących problemów;

– wypracowanie wniosków i zaleceń, które będą podstawą do podjęcia przez właściwe organy działań w celu zmiany sytuacji;

– prowadzenie dialogu społecznego w sprawach wsi, rolnictwa i łańcucha żywnościowego w Polsce –  od producenta do konsumenta;

– analizowanie sytuacji oraz przedstawianie propozycji zmian w obszarze produkcji, przetwórstwa oraz importu artykułów rolno-spożywczych.