Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Data publikacji: 11 listopada 201611 listopada w Rzeszowie odbyły się wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości, w których uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Organizatorami obchodów byli: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. 

Obchody rozpoczęła msza św. w Kościele Farnym. Następnie, na Placu Farnym przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli miał miejsce uroczysty Apel Pamięci oraz pokaz musztry paradnej z bronią w wykonaniu strzelców z Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego oraz  defilada. Pod pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli złożono również wieńce i wiązanki kwiatów.

Gromadzimy się dzisiaj, aby wspólnie uczcić 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach rozbiorów nasz kraj powrócił na mapę Europy i mógł na nowo cieszyć się suwerennością i niezależnością. 11 listopada 1918 r. to bardzo ważna data w naszej historii, choć nie jedyna, która daje nam świadomość złożonych i burzliwych losów naszej Ojczyzny … uczyńmy wszystko, by Narodowe Święto Niepodległości było nie tylko dniem pełnym refleksji, ale przede wszystkim radości i patriotycznej dumy. Cieszmy się, że możemy żyć w wolnej, niepodległej i suwerennej Polsce – zwróciła się do zebranych w swoim wystąpieniu wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.