Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

O skutkach nawałnic przechodzących przez Podkarpacie

Data publikacji: 8 lipca 2024W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się dziś posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie dotyczyło skutków niedzielnych, gwałtownych nawałnic przechodzących przez Podkarpacie oraz aktualnej sytuacji.

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki, Wiesław Buż, I wicewojewoda podkarpacki, Jerzy Tabin, dyrektor Biura Wojewody, Jakub Dzik, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w PUW, przedstawiciele KW PSP w Rzeszowie, powiatów: strzyżowskiego, mieleckiego, dębickiego, rzeszowskiego, krośnieńskiego, jasielskiego, tarnobrzeskiego, Lasów Państwowych, PGE, PKP i wojska.

KW PSP w Rzeszowie do dziś odnotowała 337 interwencji. Głównie było wypompowywanie wody z zalanych posesji i piwnic, usuwanie powalonych drzew i gałęzi, udrażnianie przepustów, ale też zabezpieczanie kilkunastu uszkodzonych dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych oraz gaszenie pożarów w wyniku uderzeń piorunów.

Na terenie Podkarpacia pracowało 2100 strażaków (406 zastępów).

Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiatach strzyżowskim i mieleckim. Największe opady deszczu odnotowano w Żarnowej w pow. strzyżowskim.

Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki kolejny raz apelowała do samorządowców, by uważnie śledzili komunikaty i alerty pogodowe oraz, by byli w stanie gotowości. Prosiła także, głównie gminne i powiatowe centra zarządzania kryzysowego, żeby sprawdziły i uzupełniły stany magazynowe w tak potrzebne materiały, jak plandeki, liny, sznury, gwoździe, deski itp.