- Gdzie szukać wsparcia finansowego na projekty samorządowe w zakresie klimatu i środowiska?
- W jaki sposób zorganizować wkład własny do projektów? Mechanizmy bankowe i środki wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
- Gdzie szukać inspiracji dla rozwiązań w zakresie zielonych technologii? Akcelerator Zielonych Technologii „GreenEvo”.
Te tematy poruszano dziś w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie licznie zgromadzili się przedstawiciele podkarpackich samorządów, którzy chcą skutecznie sięgać po środki wspierające ekologiczne inwestycje.
Dzisiejsze spotkanie stanowi doskonałą okazję do rozmowy o możliwościach finansowania działań klimatycznych i środowiskowych na poziomie lokalnym. Samorządy dysponują szerokim wachlarzem narzędzi do pozyskiwania środków – zarówno krajowych, jak i unijnych – mówiła Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki.
Urszula Zielińska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska podkreślała, że coraz częściej mierzymy się z takimi zjawiskami, jak susza hydrologiczna i geologiczna, powodzie, podtopienia. Są jednak pieniądze na to, aby gminy przygotowywały się na tego typu problemy wynikające ze zmian klimatu.
Chodzi o maksymalne wykorzystanie wody opadowej wtedy, kiedy padają ulewne deszcze oraz o budowanie retencji wszędzie, gdzie tylko można. Tak, żeby tę wodę zatrzymywać na okres przedłużonej suszy podczas gorącego lata – wiceminister podała przykład działań.
Wskazywała, że istotnym źródłem wsparcia są np. Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021–2027, w ramach których można realizować właśnie projekty związane z adaptacją do ekstremalnych zjawisk pogodowych. Apelowała do gmin o sięganie po pieniądze.
W lutym zakończył się drugi nabór wniosków, a już w pierwszym skorzystały z niego podkarpackie miasta: Jasło, Stalowa Wola, Dębica i Krosno.
Obecnie, dzięki Funduszom Europejskim dla Podkarpacia 2021–2027, samorządy mają dostęp do szerokiej gamy działań, które obejmują m.in. modernizację systemów ciepłowniczych, inwestycje w odnawialne źródła energii, gospodarkę wodno-ściekową, rozwój zielonej infrastruktury, retencję oraz projekty związane z gospodarką o obiegu zamkniętym i bioróżnorodnością – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.
W spotkaniu uczestniczyli także:
- Marek Rząsa, poseł na Sejm,
- Paweł Jaworski, Dyrektor Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska,
- Marek Klara, Zastępca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie,
- Andrzej Szymański z Banku Ochrony Środowiska.
Fot. Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie