Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Nowoczesne pracownie dla podkarpackich szkół

Data publikacji: 12 maja 2025Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe wzbogacą się o pracownie sztucznej inteligencji (AI), pracownie STEM, czyli nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki, a także o zestawy do zdalnego nauczania.

Dzięki Krajowemu Planowi Odbudowy i Zwiększania Odporności do 14 107 polskich szkół trafi 16 tys. nowoczesnych pracowni oraz 100 tys. zestawów do zdalnego nauczania – podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiła Teresa Kubas-Hul, Wojewoda Podkarpacki.

 

Wojewoda wyliczała, że na Podkarpaciu pieniądze zostaną wykorzystane na wyposażenie 500 pracowni sztucznej inteligencji w szkołach podstawowych.

 

Praktycznie co druga szkoła otrzyma nowoczesną pracownię – zaznaczała Wojewoda. 

 

Powstanie też 250 pracowni sztucznej inteligencji w szkołach  ponadpodstawowych.

 

W tym przypadku więcej, niż połowa szkół średnich otrzyma wsparcie – wskazywała.

 

W placówkach ponadpodstawowych utworzonych zostanie 269 pracowni STEM (od angielskich słów: Science, Technology, Engineering, Mathematics: nauka, technika, inżynieria, matematyka).  

 

1179 podkarpackich szkół podstawowych i ponadpodstawowych otrzyma 7657 zestawów do zdalnego nauczania.

 

Wojewoda Podkarpacki podkreślała, że gdy tylko został ogłoszony konkurs, wraz z Dorotą Nowak-Maluchnik, Podkarpackim Kuratorem Oświaty zachęcały szkoły do starania się o wsparcie. Stąd tak duża liczba szkół na liście ogłoszonej właśnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

 

Chcę podziękować wszystkim samorządowcom, którzy zmotywowali dyrektorów szkół, do tego, żeby złożyli dobre wnioski. Dziś widzimy efekty – mówiła Teresa Kubas-Hul.    

 

Dorota Nowak-Maluchnik zaznaczyła, że od kiedy objęła funkcję podkarpackiego kuratora oświaty mocno zabiega o to, aby szkoły stale się rozwijały. Cieszy się, że dzięki nowym pracowniom AI i STEM placówki będą pracować nowoczesnymi metodami.

 

Edukacja musi iść do przodu – przekonywała Podkarpacka Kurator Oświaty. – Musimy pokazywać  młodym ludziom, że sztuczna inteligencja nie zastąpi człowieka, ale może mu bardzo dobrze służyć.

 

Listy szkół, którym zostanie udzielone wsparcie:

https://tiny.pl/mvrcxbsm

 

Fot. Jerzy Żygadło/PUW