Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Nasze służby zaangażowane w pomoc na terenach dotkniętych powodzią

Data publikacji: 23 września 2024Nasze służby pomagają na terenach południowo-zachodniej Polski, które zostały dotknięte przez powódź.

Służby zaangażowane w pomoc na rzecz powodzian

Do Głuchołaz, jako ekspert ds. koordynowania i wsparcia działań na rzecz powodzian, pojechał Jan Ziobro, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Z kolei drugi zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego – Grzegorz Lonc został w PUW powołany na koordynatora działań związanych z pomocą dla osób i podmiotów dotkniętych powodzią.

Dzięki powołaniu koordynatora, wszelkie działania na rzecz powodzian podejmowane przez wojewodę będzie można prowadzić sprawniej. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, koordynator będzie działał na rzecz wsparcia poszkodowanych także we współpracy z organizacjami zewnętrznymi – Polskim Czerwonym Krzyżem, Caritas Polska i ochotniczymi strażami pożarnymi.

Obecnie blisko 1000 żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej jest zaangażowanych na Dolnym Śląsku.

Podkarpaccy strażacy wraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej patrolują Lewin Brzeski w woj. opolskim. Na terenie objętym kataklizmem działa 22 podkarpackich strażaków ze specjalistycznym sprzętem. Wśród nich są: bryg. Adam Wiśniewski, zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, strażacy z Przeworska z dronami, strażacy z Mielca z pompą o bardzo dużej wydajności, ratownicy wysokościowi z Rzeszowa, strażacy z ładowarką teleskopową z KM PSP w Rzeszowie.

Do działań pomocowych na teren województwa dolnośląskiego zaangażowani zostali także podkarpaccy funkcjonariusze policji z sekcji psychologów oraz stermotorzyści. Psychologowie zapewniają emocjonalne wsparcie ofiarom powodzi jak i służbom ratowniczym. Natomiast stermotorzyści przy wykorzystaniu łodzi, dostarczają żywność i leki, w miejsca trudno dostępne. Niosą pomoc tym, którzy jej potrzebują.

Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie będą pomagać w ocenie stanu technicznego budynków uszkodzonych w czasie powodzi. W rejon województw śląskiego, dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego pojadą cztery osoby.

Fot. KM PSP w Rzeszowie/Podkarpacka Policja/J. Żygadło