Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Kolejne posiedzenie zespołu do spraw rolnictwa i obszarów wiejskich

Data publikacji: 15 maja 2024O aktualnych problemach podkarpackich rolników rozmawiali uczestnicy kolejnego posiedzenia powołanego przez wojewodę podkarpackiego Teresę Kubas-Hul Zespołu ds. rolnictwa i obszarów wiejskich.

Uczestnicy posiedzenia zespołu ds. rolnictwa

Głównym zadaniem zespołu jest bieżąca analiza sytuacji w rolnictwie i diagnozowanie występujących problemów, wysłuchanie uwag rolników oraz wypracowywanie wniosków i zaleceń, które są podstawą do podjęcia przez właściwe organy działań w celu zmiany sytuacji. W jego skład wchodzą producenci rolni, eksperci posiadający praktyczną wiedzę w zakresie problemów, potencjalnych zagrożeń oraz możliwych propozycji ich rozwiązania.

Jak podkreśliła wojewoda, do tej pory odbyło się sześć posiedzeń, podczas których poruszono szereg tematów ważnych dla środowiska rolniczego. Spotkania miały miejsce w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, ale też w terenie, np. na przejściu granicznym w Korczowej.

Dotychczas uczestnicy rozmawiali  m.in. na temat sytuacji na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w kontekście importu, tranzytu i kontroli produktów rolno-spożywczych z Ukrainy; konieczności wprowadzenia zmian zasad, na których opiera się Europejski Zielony Ład w rolnictwie; szkód łowieckich wyrządzonych przez zwierzęta łowne oraz niektóre gatunki zwierząt chronionych; wsparcia realizowanego dla środowisk rolniczych czy zadań oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wynikających z polityki państwa.

– Kwestie, które są poruszane na zespołach są sukcesywnie realizowane, a wszelkie wnioski i uwagi są przekazywane do odpowiednich resortów i instytucji  – zapewnił dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa PUW w Rzeszowie Krzysztof Kosiński.

Wojewoda dodała, że w ostatnim czasie w Korczowej odbyło się spotkanie z przedstawicielami służb i inspekcji z województwa podkarpackiego i lubelskiego. Rozmowy dotyczyły aktualnej sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej, szczególnie w kontekście kontroli przewożonych produktów rolno-spożywczych oraz działań podejmowanych przez służby w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Przedmiotem dyskusji były także bieżące potrzeby inspekcji i służb granicznych, a także działania prowadzone w sytuacji stwierdzenia nieprawidłowości.

– To inicjatywa zapowiedziana podczas spotkania w Rzeszowie ministra Siekierskiego z przedstawicielami rolników protestujących na pięciu przejściach granicznych w obu województwach. Była to okazja do wymiany dobrych praktyk i pokazania, jak działają służby i inspekcje. Rozmawialiśmy o bieżących potrzebach, o tym, co już udało się zrobić na poszczególnych przejściach granicznych, a także na temat dalszych działań mających na celu uszczelnienie granicy – mówiła wojewoda.

Teresa Kubas-Hul wspomniała też, że spotkała się z przedstawicielami Podkarpackiego Kuratorium Oświaty i oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Rzeszowie, aby porozmawiać o kwestiach związanych z promocją polskiej żywności wśród uczniów w szkołach.

– Postanowiliśmy, że będą organizowane warsztaty dla dzieci dotyczące zdrowej żywności. Zostanie również ogłoszony atrakcyjny konkurs plastyczny dla szkół – powiedziała.  

Podczas posiedzenia zostały także przedstawione informacje o prowadzonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kontrolach warunkowości oraz aktualnym stanie obsługi wniosków obszarowych za 2023 r.

– Jesteśmy na poziomie 90 proc. w realizacji płatności obszarowych. Robimy wszystko, aby termin ustawowy został dochowany – zapewnił dyrektor Oddziału Regionalnego ARiMR w Rzeszowie Błażej Borowiec.

Kolejnym punktem narady było przedstawienie informacji o prowadzonych przez Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa kontrolach w zakresie stosowania środków ochrony roślin.