Jubileusz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie

Data publikacji: 15 września 2021Odział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie świętuje jubileusz 20-lecia. W uroczystej gali z tej okazji wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Jubileusz 20-lecia rzeszowskiego oddziału Insytyutu Pamięci Narodowe

Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu został powołany 19 stycznia 1999 r. na mocy ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r.  8 czerwca 2000 Sejm wybrał prof. Leona Kieresa na stanowisko pierwszego prezesa IPN. Głównym celem działalności Instytutu jest zachowanie pamięci o ogromie ofiar, strat i szkód poniesionych przez Naród Polski w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu, docenienie poniesionych zmagań obywateli dokonanych w obronie wolności oraz godności ludzkiej i walki na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, a także powinność zadośćuczynienia i upamiętnienia wszystkich pokrzywdzonych.

W ubiegłym roku minęło 20 lat od rozpoczęcia działalności Instytutu Pamięci Narodowej i Oddziału IPN w Rzeszowie,  który wpisuje się w całość działań IPN w Polsce, jak również – poprzez swoją aktywność i dorobek – ubogaca obszar życia publicznego województwa podkarpackiego. 2 października 2000 r. na stanowisko pierwszego dyrektora Oddziału IPN w Rzeszowie został powołany dr Zbigniew Nawrocki, od 1 lutego 2007 r. funkcję te sprawowała dr Ewa Leniart, a od 2015 r. kieruje nim dr Dariusz Iwaneczko.

Dzisiaj w Muzeum Zamku w Łańcucie odbyła się uroczysta gala, w czasie której podsumowano dotychczsową działalność oraz podziękowano za zaangażowanie wszystkim pracownikom, a także osobom i instytucjom, które aktywnie współpracowały i wspierały IPN w jego pracy ustawowej.  Wydarzenie jest częścią ogólnopolskiej konferencji naukowej „Arystokracja i ziemiaństwo wobec odzyskania niepodległości i budowy zrębów II Rzeczypospolitej”.

Podczas uroczystości dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko wręczył statuetki Veritas et Memoria – Prawda i Pamięć. W gronie wyróżnionych znalazła się wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Patrząc na ogromny dorobek naukowy i edukacyjny Instytutu możemy mówić o tysiącach publikacji, setkach wystaw i prelekcji, tysiącach śledztw oraz zweryfikowanych oświadczeń lustracyjnych. Takich różnych liczb można sporo podawać, jednak dokonań najważniejszych nie da się tak łatwo zmierzyć. Nie da się precyzyjnie wyliczyć przywracania prawdy i godności, wymierzania sprawiedliwości, odkształcania budowanego przez lata obrazu Polski Ludowej.  Wszystko to ma wartość nienamacalną, którą doceniają przede wszystkim Ci, którzy za swoje umiłowanie Ojczyzny i walkę o jej dobro, zapłacili wysoką cenę, a których działania poprzednia władza chciała wykreślić z historii. Wszystko to nie byłoby możliwe bez ogromnej pracy i zaangażowania dyrekcji i pracowników m.in. rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – mówiła wojewoda.

W ciągu 20 lat działalności IPN trwale wpisał się w sferę nauki, edukacji i kształtowania świadomości historycznej Polaków. Rzeszowski Oddział dysponuje ogromnym dorobkiem naukowo-badawczym, nowocześnie prowadzonym archiwum, wspiera środowiska edukacyjne i patriotyczne,  pielęgnuje pamięć, służy wielu osobom i instytucjom publicznym w Polsce i poza granicami. 

Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z polityką prywatności serwisu.

×